خانه » بانک و بیمه » بازار پول و ارز ار نگاه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی
بازار پول و ارز ار نگاه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی
بازار پول و ارز ار نگاه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی

بازار پول و ارز ار نگاه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، در صفحه توییت خود به سه نکته ضروری در مورد بازار پول و ارز اشاره کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، رئیس کل بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، در توییت خود اعلام کرده است: در مورد بازار پول و ارز ذکر سه نکته ضروری است:

  1. در طی هفته های اخیر در مورد سررسید سپرده های ویژه ۲۰ درصدی بانکها و احتمال ورود درصدی از آن به بازار ارز و … نگرانی هایی مطرح شده بود. با تدابیر اتخاذ شده و همراهی مدیران بانکها به نحو مطلوبی مدیریت شد. میزان آن ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بود. نشانی از اعتماد مردم به نظام بانکی.
  2. این روزها به نقل از برخی فعالین اقتصادی این موضوع مطرح میشود که در بازار ثانویه (نیما) نرخ ارز سقف دارد. این مطلب صحت ندارد. اطلاعات مربوط به حجم مبادلات و میانگین نرخ روزانه برای اطلاع عموم منتشر میشود. طبعا، حجم عرضه پتروشیمی ها در میانگین نرخ موثر است.
  3. روز شنبه، مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) تصمیم گیری می کند. توصیه های گروه اقدام مالی جز استاندارد های بانکداری بین المللی است. حفظ و تقویت روابط محدود بانکی کشورمان با بانک های خارجی یک ضرورت است

بازار پول و ارز در کنترل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در اوایل بهمن ماه سال جاری از ورود ۹٫۲ میلیارد دلار ارز صادرات به بازار نیما خبر داده و اعلام کرده بود: صادرات ریالی اصلاً مفهوم ندارد؛ من در دوره خدمتم در بانک مرکزی یاد گرفتم که می توان صادرات ریالی هم داشت!

وی همچنین بیان کرده بود: اگر مصالح ملی را در نظر بگیریم باید این نوع صادرات را کنترل کنیم. صادرات ریالی تولید را افزایش خواهد داد ولی منابع به کشور بر نمی گردد و ارز حاصل از آن به کشورهای دیگر از جمله کانادا و ترکیه می رود. حاصل این صادرات به صورت کالا یا ارز باید به کشور برگردد.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت طلا و پیش‌بینی ادامه روند افزایشی طی هفته آتی

افزایش قیمت طلا و پیش‌بینی ادامه روند افزایشی طی هفته آتی

بر اساس نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران ...