خانه » بازرگانی » قیمت سیگار باز هم بر روی روند صعودی قرار گرفته است
قیمت سیگار باز هم بر روی روند صعودی قرار گرفته است
قیمت سیگار باز هم بر روی روند صعودی قرار گرفته است

قیمت سیگار باز هم بر روی روند صعودی قرار گرفته است

قیمت سیگار طی چند روز گذشته دوباره روند صعودی به خود گرفته است و فعالان این بازار معتقدند کاهش حجم توزیع و افزایش قیمت دلار دلیل اصلی می باشد.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از ایسنا،طی روزهای گذشته شایعاتی در رابطه با افزایش قیمت سیگار مطرح شده که بررسی‌های میدانی نشان از آن دارد که قیمت انواع سیگار، توتون و تنباکو در بازار افزایش پیدا کرده است.

این افزایش قیمت در حالی رخ داده که عرضه سیگار از سوی واحدهای صنفی سطح شهر و دکه های روزنامه فروشی کاهش یافته و مسئولان این واحدها مدعی هستند که شرکت های توزیع کننده و واردکننده سیگار میزان توزیع خود را به شدت کاهش داده اند.

نیما، فروشنده یکی از واحدهای صنفی عرضه دخانیات در این‌باره اظهار کرد: در چند روز اخیر شرکت‌های توزیعی که محصولات وارداتی و تولیدی سیگار را در سطح شهر عرضه می‌کنند پاسخگوی سفارش‌گذاری‌ها نیستند و عرضه قطره چکانی سیگار را در سطح شهر در پیش گرفته‌اند همچنین قیمت سیگارهای وارداتی مستقیماً با قیمت دلار تعیین می‌شود.

یکی دیگر از فروشندگان سیگار در رابطه با دلیل افزایش دوباره قیمت آن نیز گفت: در حال حاضر شرکت پخش برای آنکه دست دلال از بازار دخانیات کوتاه شود، حجم عرضه را محدود کرده تا محصولات بازار و دلال به اتمام برسد.

علیرضا رضایی رئیس اتحادیه عطار و سقط ‌فروش در این باره اظهار کرد: قیمت سیگار از حدود چهار ماه پیش روند صعودی به خود گرفته که در روزهای اخیر با توجه به افزایش قیمت دلار به محدوده ۱۴ هزار تومان، بار دیگر قیمت سیگار گرانی را انتخاب کرده است.

قیمت سیگار صعود کرد

وی در ادامه ضمن بیان این‌که سیگار از قاچاق مستثنی نیست، توضیح داد: آمار دقیقی از میزان قاچاق سیگار به کشور وجود ندارد و متأسفانه در زمینه واردات رسمی و تولید سیگار سازمان های مرتبط همچون سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت دخانیات و واردکنندگان آمار دقیقی از میزان تولید و واردات در اختیار اتحادیه قرار نمی دهند و این موضوع باعث شده تا قیمت‌گذاری و نظارت به درستی و بر پایه اصول اقتصادی انجام نگیرد.

رئیس اتحادیه عطار و سقط‌فروش تصریح نمود: توزیع سیگار در اختیار افراد انگشت شماری می‌باشد که این موضوع گرانی و قیمت‌گذاری نامتعارف را به دنبال داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت تولیدات داخلی با نوسان نرخ دلار تعیین می‌شود، نیز اظهار کرد: قیمت‌گذاری محصولات داخلی ارتباط مستقیم با دلار ندارد، اما مواد اولیه تولید سیگار به صورت وارداتی در کشور تأمین می‌شود که این موضوع عاملی شده تا نوسان نرخ دلار بر قیمت محصولات داخلی تأثیر داشته باشد.

بررسی‌های میدانی حاکی است در حال حاضر قیمت هر پاکت سیگار وینستون در بازار آزاد ۹۵۰۰ تومان، کمل ۷۵۰۰ تومان، کنت ۶۵۰۰ تومان، و جی وان ۵,۵۰۰ تومان می باشد؛ در حالی که قیمت پخش هر پاکت سیگار وینستون ۷۵۰۰ تومان، کمل ۶,۰۰۰ تومان و جی وان ۴,۰۰۰ تومان است.

لازم به ذکر است که در خرداد ماه سال جاری بر اساس موضوع ماده ۲۲ و ۵۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قیمت خرده‌ فروشی سیگار در سال جاری اعلام شده بود و بر این اساس هر نخ سیگار از ۷۵ تا حدود ۱۱۵۰ تومان است البته این امر در صورتی که افراد سیگاری را به دلیل افزایش قیمت آن از مصرف آن دور کرده یا حتی میزان مصرف را کاهش دهد در نهایت به سلامت بیشتر این افراد کمک خواهد کرد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*