خانه » اخبار جهان » صندوق بین المللی پول در آینده کشور ترکیه جایگاهی ندارد
صندوق بین المللی پول در آینده کشور ترکیه جایگاهی ندارد
صندوق بین المللی پول در آینده کشور ترکیه جایگاهی ندارد

صندوق بین المللی پول در آینده کشور ترکیه جایگاهی ندارد

اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جمع مردم دنیزلی اعلام کرد: صندوق بین المللی پول جایگاهی در آینده ترکیه ندارد.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از ایسنا، اردوغان ضمن اشاره به اینکه در زمان روی کار آمدن دولتش در سال ۲۰۰۲ بدهی ترکیه به ۲۳.۵ میلیارد دلار رسیده بود افزود: آن زمان به رئیس صندوق گفتم که شما نخست وزیر ترکیه نیستید بلکه من هستم، وظیفه شما اداره ترکیه نیست، پولتان را بردارید و ما را راحت بگذارید. الان ما هیچ بدهی به صندوق بین‌المللی پول نداریم.

وی با طعنه به کمال قیلیچداروغلو، رهبر حزب مخالف جمهوری خواه مردم نیز اظهار کرد: کمال می گوید ما از صندوق بین المللی پول درخواست کمک می کنیم، اما این کاری است که او می خواهد انجام دهد نه ما.

انتخابات محلی ترکیه در اواخر این ماه برگزار خواهد شد و بحث بدهی های ترکیه که سال گذشته یکی از دلایل کاهش شدید ارزش لیر بوده است، از جمله مباحث داغ مناظرات انتخاباتی در این کشور به شمار می رود.

صندوق بین المللی پول و اعتراض اردوغان

این نخستین بار نیست که اردوغان به سیاست های صندوق بین المللی پول اعتراض می کند. پیش از این نیز اردوغان در ششمین کنگره استانی حزب عدالت و توسعه در شهر بلو از این سازمان خواسته به امور خود بپردازد. اردوغان با لحنی تند گفته بود: اگر قرار باشد کسی بر ترکیه حکومت کند، آن شخص من هستم، صندوق می تواند فقط پول خود را بگیرد.

وی هم چنین در نشست هم اندیشی اعضای حزب عدالت و توسعه بیان کرده بود کشورش نیازی به کمک صندوق بین المللی پول ندارد و از نظر ترکیه، پرونده همکاری با صندوق پول بسته شده است.

لازم به ذکر است که ترکیه از سال ۲۰۱۳ که بدهی خود به صندوق را پرداخت کرد با این نهاد بین المللی همکاری گسترده‌ای نداشته است.

اقتصاد ترکیه به خاطر بالا بودن بدهی خارجی، شکننده، بدون تولید ارزش افزوده با تکیه به فناوری نوین، متکی بر فناوری پایین و متوسط و وابسته به بدهی با نرخ بهره بسیار بالا بوده و شرایط چندان مطلوبی ندارد.

ترکیه همچنین با کسری سرمایه برای تولید اقتصادی مواجه شده بود و برای رفع این کسری به سرمایه جدید و استقراض خارجی نیازمند بود و زمانی که ورود سرمایه خارجی متوقف و یا کند شود، آسیب اقتصادی این کشور بیشتر خواهد شد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کسری بودجه ماهانه هزار میلیارد تومانی برای پرداخت نقدی یارانه ها

کسری بودجه ماهانه هزار میلیارد تومانی برای پرداخت نقدی یارانه ها

به گزارش ای آر اقتصاد به نقل از فارس، دستیار ویژه اقتصادی رئیس جمهور با ...