خانه » بانک و بیمه » تسهیلات پرداختی بانک ها در ۱۰ ماه نخست سال جاری افزایش یافت
تسهیلات پرداختی بانک ها در 10 ماه نخست سال جاری افزایش یافت
تسهیلات پرداختی بانک ها در ۱۰ ماه نخست سال جاری افزایش یافت

تسهیلات پرداختی بانک ها در ۱۰ ماه نخست سال جاری افزایش یافت

تسهیلات پرداختی بانک ها طی ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش های مختلف اقتصادی مبلغ ۵۳۸۰.۳ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷۵۷.۳ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۶.۴درصد) افزایش یافته است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی ۱۰ ماهه سال جاری مبلغ ۳۱۶۱٫۲ هزار میلیارد ریال معادل ۵۸٫۸ درصد کل تسهیلات پرداختی بانک ها بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۸۷٫۷ هزار میلیارد ریال معادل ۱۰٫۰ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۰ ماهه سال جاری معادل ۱۲۱۳٫۶ هزار میلیارد ریال بوده است و حاکی از تخصیص ۳۸٫۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۳۱۶۱٫۲ هزار میلیارد ریال) می باشد.

همچنین بر اساس آمار ملاحظه می شود از ۱۵۳۸٫۳ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۸٫۹ درصد آن (مبلغ ۱۲۱۳٫۶ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها در سال جاری می باشد.

جزئیات تسهیلات پرداختی بانک ها

همچنین بر اساس آمار منتشره مشاهده می‌شود تعداد ۲۴۶۶۴۸ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶٫۲ میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها می باشد. علاوه بر این در بخش خدمات تعداد ۴۴۳۵۷۸۷ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰٫۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

لازم به ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

همنین بر اساس گزارشات قبلی مانده تسهیلات اعطایی بانک ها در آبان‌ امسال نسبت به اسفند سال گذشته ۹.۳ درصد افزایش یافته بود.

بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی از بخش پولی و بانکی کشور، مانده کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری تا پایان آبان‌ماه سال جاری به ۱,۱۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده بود که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۹.۳ درصد افزایش را نشان می داد.

بر اساس این آمار، بیشترین سهم از میان تسهیلات اعطایی در این مدت مربوط به مشارکت مدنی با ۳۳.۶ درصد و پس از آن، فروش اقساطی با ۲۶.۸ درصد بوده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش 48 درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در 8 ماهه امسال

افزایش ۴۸ درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در ۸ ماهه امسال

بانک مرکزی طی گزارشی اعلام نمود، تسهیلات اعطایی بانک‌ها در هشت ماهه امسال به بخش‌های ...