خانه » عمومی اقتصاد » عدم دریافت سند سبز پتروشیمی علیرغم منافع اقتصادی و زیست محیطی
عدم دریافت سند سبز پتروشیمی علیرغم منافع اقتصادی و زیست محیطی
عدم دریافت سند سبز پتروشیمی علیرغم منافع اقتصادی و زیست محیطی

عدم دریافت سند سبز پتروشیمی علیرغم منافع اقتصادی و زیست محیطی

از۲۴ واحد صنعتی پتروشیمی بندر ماهشهر،علیرغم الزام واحدهای پتروشیمی به تهیه سند سبز تنها ۶ واحد پتروشیمی سند سبز را دریافت کرده اند.

صنایع پتروشیمی با آلودگی های فراوانی که به محیط وارد می کنند، یکی از مخرب ترین واحدهای صنعتی کشور به حساب می آیند. پتروشیمی ها علاوه بر انتشار انواعی از هیدروکربن ها، فنل ها، سولفور، ذرات معلق، اسید نفتالیک و سایر موادشیمایی که منجر به آلودگی هوا می شود، با رهاسازی کاتالیزورها یا غبارهای کک، زیرتانک و لجن باعث آلودگی خاک نیز می شوند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، علاوه بر آلودگی خاک و هوا، آلودگی صوتی را نیز باید به این واحدهای صنعتی افزود. تاثیر این آلاینده ها علاوه بر محیط زیست باعث بروز انواع سرطان در انسان نیز می شود.

یکی از مراکز اصلی آلاینده صنایع پتروشیمی کشور، بندر ماهشهر در استان خوزستان می باشد. این شهر که به عنوان قطب صنایع پتروشیمی کشور محسوب می شود با داشتن  ۲۴ واحد صنعتی فعال در حوزه پتروشیمی قطب استراتژیک صنایع پتروشیمی کشور است.

الزام دریافت سند سبز توسط پتروشیمی ها

بر این اساس فعالیت واحدهای پتروشیمی بندر ماهشهر همواره زیر ذره بین کارشناسان قرار داشته اند. بندر ماهشهر یکی از آلوده ترین شهرهای استان خوزستان به شمار می رود. این شهرستان در شش ماهه نخست سال۹۷ بیشترین تعداد اخطاریه های محیط زیستی را در هر سه زمینه آب، خاک و هوا در  استان خوزستان از سوی اداره محیط زیست این استان دریافت کرده است.

احداث واحدهای جدید پتروشیمی در این شهر در حالی ادامه دارد که محیط زیست استان خوزستان، چند سالی می شود که بر اتمام ظرفیت این منطقه در پذیرش واحدهای جدید تاکید دارد.

از سوی دیگر سازمان محیط زیست برای تشویق واحدهای پتروشیمی طرح سند سبز را اجرایی کرده است که در صورت اجرایی شدن توسط واحدهای صنعتی پتروشیمی علاوه بر کاهش اثرات مخرب محیط زیستی، سود مالی نیز برای آنها به همراه دارد، زیرا پتروشیمی هایی که سند سبز سازمان محیط زیست را اخذ کنند، از پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری ها معاف هستند.

سلیمانی رئیس اداره محیط زیست شهرستان ماهشهر ضمن اشاره به نقش سند سبز در بهبود وضعیت محیط زیست منطقه ماهشهر اظهار کرد: سند سبز پتروشیمی ها در کنترل آلودگی هوا، مدیریت پسماند، آلودگی پساب و مدیریت انرژی موثر است و واحدهایی که این فاکتورها را رعایت کنند، کاندید انتخاب صنعت سبز خواهند شد.

اما در شهرستان ماهشهر، از ۲۶ واحد صنعتی پتروشیمی، تنها ۶ واحد سند سبز پتروشیمی ها را اخذ کرده اند. به گفته وی در بندرماهشهر تنها واحدهای پتروشیمی فن آوران، تخت جمشید، شرکت پتروشیمی لاله، امیرکبیر، شیمی بافت و شرکت پتروشیمی لاله سند سبز را دریافت کرده اند.

سند سبز پتروشیمی و مزایای اقتصادی آن

واحدهای پتروشیمی از بزرگترین صنایعی هستند که نقش اساسی آنها در اقتصاد کشور غیر قابل انکار است و در عین حال تأثیرات بسزایی بر زیست ‌بوم و وضعیت محیطی اطراف خود دارند، تأثیراتی که در صورت عدم مهار و پیش‌بینی پیشگیری های مناسب، به طور غالب تخریبی و بسیار خطرناک می باشند.

ایجاد پساب‌های نفتی و شیمیایی، آلودگی صوتی، سوزاندن گازهای تفکیکی، جمع شدن مواد زائد شیمیایی، دفع زباله و مواردی از این دست، چالش‌ بزرگ زیست محیطی است که معمولاً در کنار واحد های نفتی و پتروشیمی به وجود می آیند و در صورتی که مورد بررسی های دقیق و استاندارد ساز قرار نگیرند می توانند چالش آفرین باشند.

فارغ از این موضوع که آلودگی پتروشیمی ها می تواند آسیب های جدی به انسان و کانون های زیستی اطراف آنها وارد سازد، این موضوع تبعات اقتصادی نیز برای پتروشیمی ها به دنبال دارد.

طبق بند یک ماده ۳۸ قانون ارزش افزوده، عوارض آلایندگی شرکت های پتروشیمی، یک درصد از فروش آنها در سال است،که برآورد می شود به طور متوسط حدوداً بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از سود سالیانه شرکت های پتروشیمی آلاینده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*