خانه » اخبار جهان » کمیسیون اروپا اسامی ۲۳ کشور با ریسک بالای پولشویی را اعلام کرد
کمیسیون اروپا اسامی 23 کشور با ریسک بالای پولشویی را اعلام کرد
کمیسیون اروپا اسامی ۲۳ کشور با ریسک بالای پولشویی را اعلام کرد

کمیسیون اروپا اسامی ۲۳ کشور با ریسک بالای پولشویی را اعلام کرد

به گزارش اسپوتنیک، کمیسیون اروپا نام ایران را به همراه ۲۲ کشور دیگر در فهرست کشورهای با ریسک بالای پولشویی اعلام کرد.

کمیسیون اروپا لیستی از ۲۳ کشور منتشر کرده است که کاستی هایی در مبارزه با پولشویی و مقابله با فاینانس تروریست دارند که البته موجب خشم آمریکا نیز شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، در همین حال وزارت خزانه داری آمریکا لیست سیاه جدید پولشویی منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا را به دلیل اینکه ۴ قلمرو آمریکا یعنی پورتوریکو، جزایر ساموآ، جزیره گوام و جزایر ویرجین در آن قرار داشتند را محکوم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرده است که بانک های آمریکایی باید هر گونه پیشنهاد از سوی کمیسیون اروپا را برای قرار دادن تراکنش ها با بررسی بیشتر را بر پایه لیست جدید را نادیده بگیرند.

همچنین آمریکا فهرست جدید اتحادیه اروپا را غیر مرتبط با FATF دانسته و اعلام کرد که اتحادیه اروپا کشورهای بیشتری را نسبت به گزارش فعلی FATF در فهرست پولشویی قرار داده است.

کمیسیون اروپا و لیست ریسک پولشویی بالا

بر همین اساس، کمیسیون اروپا نام ۲۳ کشور را از جمله ایران، عراق، یمن، سوریه، پاناما و عربستان سعودی را در زمره کشورهای با ریسک بالای پولشویی اعلام کرده است.

کمیسیون اروپا اعلام کرد، بانک ها و دیگر نهادهایی که در فهرست قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا قرار دارند باید نظارت های بیشتری را در مورد عملیات های مالی که شامل مشتریان و موسسات مالی از کشورهای با ریسک بالا هستند، اعمال کنند؛ ضمن اینکه بهتر است هر گونه تراکنش مشکوک را شناسایی کنند.

بنابر این گزارش به دنبال وضع تعرفه ۲۵ درصدی آمریکا بر روی فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر روی آلومینیوم وارداتی از اروپا، روابط اتحادیه اروپا و آمریکا دچار آشفتگی قابل توجهی شده است.

مقامات اتحادیه اروپا قبلا اعلام کرده بودندکه کمیسیون اروپا قصد دارد فهرست سیاهی را در مبارزه با پولشویی تهیه کند که نام عربستان و ۲۰ کشور دیگر را شامل می‌شود و آنان را به عدم مبارزه با پولشویی و تأمین تروریست ها متهم می کند.

تصمیم بروکسل برای ورود نام ریاض به این فهرست شکافی را میان این کمیسیون و بزرگ ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد کرده بود، کشورهایی که مخالف اتخاذ موضعی سختگیرانه تر علیه پولشویی هستند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*