خانه » اخبار جهان » تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف و جایگاه ایران در رتبه بندی آن
تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف و جایگاه ایران در رتبه بندی آن
تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف و جایگاه ایران در رتبه بندی آن

تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف و جایگاه ایران در رتبه بندی آن

تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف شاخصی است که هر ساله مورد بررسی قرار می گیرد و رده بندی بزرگی اقتصاد کشورها بر مبنای تولید ناخالص داخلی انجام می شود .

بر این اساس صندوق بین المللی پول هر سال تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف را محاسبه می کند. به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین،  وب سایت statistic times در گزارش اخیر خود بر مبنای داده های صندوق بین المللی پول ۵۰ اقتصاد بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳ میلادی را معرفی کرده است .

بر اساس این گزارش امریکا و چین در سال ۲۰۱۸ بزرگترین  اقتصادهای دنیا بودند ولی فاصله ارزش تولید ناخالص داخلی اسمی آنها تا سال ۲۰۲۳ کمتر خواهد شد که نشان می دهد چین به تدریج در حال تصاحب جایگاه اول اقتصاد دنیا است. لازم به ذکر است که از سال ۲۰۱۴ تا کنون چین توانسته است عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا بر مبنای برابری قدرت خرید را از آن خود کند ولی از نظر ارزش تولید ناخالص داخلی اسمی هنوز در جایگاه پایین تری نسبت به امریکا قرار دارد.

 در سال ۲۰۱۸ میلادی ایران بیست و نهمین اقتصاد بزرگ دنیا بر مبنای تولید ناخالص داخلی اسمی بوده است. ارزش تولید ناخالص داخلی اسمی این کشور در سال ۲۰۱۸ برابر با ۴۱۸.۸۸ میلیارد دلار اعلام شد که مشابه کشورهای امارات و نروژ بوده ولی سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور با دو کشور نام برده فاصله زیادی دارد.

سرانه تولید ناخالص داخلی اسمی ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با ۵۰۸۶ دلار اعلام شده است و این کشور در رده بند ی کشورهای دنیا از نظر بزرگی سرانه تولید ناخالص داخلی اسمی جایگاه ۱۰۲ در میان ۲۰۰ کشور را برای خود ثبت کرده است.

تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول

سرانه تولید ناخالص داخلی نروژ در این سال برابر با ۸۲۷۲۱ هزار دلار بوده و این کشور جایگاه پنجم را از آن خود کرده و سرانه تولید ناخالص داخلی امارات برابر با ۳۹ هزار و ۴۸۴ دلار بود و در رده بندی جهانی در جایگاه ۲۶ قرار گرفته است.

 در سال ۲۰۲۳ ارزش تولید ناخالص داخلی اسمی ایران برابر با ۴۷۲.۳ میلیارد دلار خواهد بود و این کشور با هفت پله کاهش رتبه نبست به سال ۲۰۱۸، جایگاه سی و ششم دنیا را از ان خود کرد. در این سال امارات جایگاه سی و دوم را در اقتصاد دنیا کسب می کند و ارزش تولید ناخالص داخلی اش از ۴۱۱.۸۳ میلیارد  دلار در سال ۲۰۱۸ به ۵۱۵.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ می رسد.

ارزش تولید ناخالص داخلی ایران بر مبنای برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۷۴۹ میلیارد دلار بوده و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۳ به مرز ۲۳۵۶ میلیارد دلار برسد. در سال گذشته ایران هجدهمین اقتصاد دنیا  در این رده بندی بود ولی در سال ۲۰۲۳ میلادی به جایگاه پانزدهم دنیا خواهد رسید.

وضعیت ایران از  نظر ارزش تولید ناخالص داخلی اسمی بر مبنای برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۸ مشابه کشورهای کانادا و عربستان بوده است و هر دو  کشور در سال ۲۰۲۳ میلادی در جایگاه پایین تری نسبت به ایران قرار خواهند گرفت.

تولید ناخالص داخلی در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین، معمولاً یک سال، در یک کشور تولید می شود. در این تعریف منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای فرآیند تولید قرار گرفته‌اند و خود آن‌ها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی شوند. سرانه تولید ناخالص داخلی نیز به معنی سهم هر نفر از کل تولید ناخالص داخلی یک کشور است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

رشد اقتصادی موثر نیازمند افزایش تولید یا درآمد سرانه ملی در کشور

رشد اقتصادی موثر نیازمند افزایش تولید یا درآمد سرانه ملی در کشور

رشد اقتصادی در صورتی می‌تواند تاثیر بسزایی ایجاد کند که کشور در چند دوره متوالی، ...