خانه » بانک و بیمه » بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی آرام تر رشد می‌کند
بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی آرام تر رشد می‌کند
بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی آرام تر رشد می‌کند

بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی آرام تر رشد می‌کند

بدهی بانک ها و موسسات اعتباری در یکسال گذشته ۳۲.۵ درصد افزایش یافته که نشان از کاهش شتاب رشد این بدهی نسبت به ماه های گذشته دارد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، براساس تازه ترین آمار بانک مرکزی حجم کل بدهی‌ بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در آذرماه سال جاری به ۱۴۹ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان افزایش یافت که در مقایسه با آذر ۹۶ معادل ۳۲.۵ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۳.۵ درصد رشد داشته است.

البته در ماه‌های قبل درصد رشد بدهی به نسبت اسفند ۹۶ بالاتر از این میزان بوده به نحوی که حجم کل بدهی‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری در آبان ماه ۱۹.۸ درصد، مهرماه ۲۱.۶ درصد و در شهریور ماه ۱۴.۱ درصد نسبت به اسفند ۹۶ رشد داشته است.

همچنین بر اساس این آمار سه هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان از حجم کل بدهی‌ بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به بدهی بانک‌های تجاری می باشد که نسبت به آذر ۹۶ بیش از ۶۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین این میزان بدهی نسبت به اسفند ماه سال گذشته نیز ۲۱.۳ درصد افت داشته که بیانگر حرکت این دسته از بانک‌ها به سمت انضباط مالی بیشتر بوده است.

بر اساس این گزارش بدهی بانک‌های تخصصی دولتی به بانک مرکزی نیز در آذر ماه سال جاری ۴۸ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده که این میزان بدهی ۱۳.۵ درصد نسبت به آذرماه سال گذشته و ۳.۶ درصد نسبت به اسفندماه سال ۹۶ افزایش یافته است. این در حالی است که میزان بدهی این دسته از بانک‌ها در ۷ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی داشته و طی دو ماه گذشته رشد داشته است.

بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی

همچنین آمارها نشان داد عمده‌ترین دلیل افزایش بدهی سیستم بانکی ناشی از اضافه برداشت بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری بوده است. حجم بدهی این بانک‌ها و موسسات در آذرماه به ۹۷ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان رسید که افزایش ۶۵.۴ درصدی در مقایسه با آذرماه سال گذشته داشته است. همچنین حجم بدهی این بانک‌ها و موسسات نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲۱.۲ درصد افزایش داشته است.

البته هر چند میزان بدهی این دسته از بانک‌ ها نسبت به سال گذشته رشد داشته است اما از شتاب رشد بدهی این بانک‌ها نسبت به ماه‌های ابتدای سال کاسته شده است به نحوی که در ماه‌های ابتدای سال درصد رشد بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری نسبت به ماه مشابه سال گذشته تا بیش از ۱۳۰ درصد نیز می‌رسید.

افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یکی از مهم‌ترین عوامل رشد نقدینگی به شمار می آید که رشد نرخ تورم را در پی داشته و کنترل اضافه برداشت بانک‌ها می‌تواند نقش موثری در کنترل تورم در شرایط کنونی کشور داشته باشد.

بر اساس آمار منتشره آذرماه سال جاری بانک های مسکن، صادرات ایران، آینده، تجارت و ملت بیشترین میزان بدهی را به بانک مرکزی داشتند.

همچنین بانک های خاورمیانه، ایران زمین، شهر و موسسات اعتباری کاسپین، کوثر، توسعه و نور هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارند. البته مطابق با متن جزء یک بند و تبصره ۵ قانون بودجه ۹۷، میزان بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی تا پایان سال ۹۵ در نظر گرفته شده است.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

۶هزار و ۵۰۰میلیارد تومان اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی

۶هزار و ۵۰۰میلیارد تومان اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی

رسیدن بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان تیرماه ۹۶ به رقم ۱۰۷هزار و ۸۷۰ ...