خانه » سایر » وجود پولشویی در سینما توسط دادستان تهران تایید شد
وجود پولشویی در سینما توسط دادستان تهران تایید شد
وجود پولشویی در سینما توسط دادستان تهران تایید شد

وجود پولشویی در سینما توسط دادستان تهران تایید شد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران طی مصاحبه ای رادیویی وجود پولشویی در سینما را تأیید کرده و از وجود چند پرونده در این زمینه اطلاع داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، دولت‌آبادی در مصاحبه ای رادیویی در پاسخ به سؤالی درباره ورود پول های مشکوک به سینما و وجود پولشویی در سینما اظهار داشت: مهم ترین مصداق آن در این زمینه وام کلانی بود که گرفته و خرج شد و سریال خانگی معروفی بود که تولید شد و منحصر به این مورد نیست و ما در گذشته در پرونده های دیگری این موضوع را مشاهده می کنیم.

وی در ادامه گفت: اصل اینکه در مسائل فیلمسازی و سینما افرادی می آیند و تهیه کننده وجوهی را هزینه می‌کند، تأیید می‌کنیم و مصداقش همین پرونده ای است که اسم بردید، البته از دستگاه های ذی‌ربط، گزارشاتی خواستیم که بیشتر موضوع را بررسی کنیم.

 دادستان تهران همچنین بیان کرد: ما پرونده هایی در دادسرای فرهنگ و رسانه داریم که این ردپا‌ها معلوم می باشد، اما از آنجا که پرونده به دادگاه نرفته از آوردن نام معذورم.

وی توضیح داد: اینکه عده‌ای در حوزه سینما پولشویی می کنند را تأیید می کنیم، همانطور که چندین پرونده در دادسرا مفتوح است و مهمترین آن همان بود که اسم بردید و منجر به کیفرخواست شده است، اما منتظر گزارشات تکمیلی برای پرونده‌های دیگر هستیم.

دولت‌آبادی همچنین تصریح کرد: بحث وجود جریان پول های کثیف در سینما بعد از چند وقت سکوت به دلیل گزارش فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، بار دیگر مطرح شده است و همزمان رسانه ها از ورود چهره های سرمایه‌گذار در سینما که به ناگهان در چند پروژه سینمایی و شبکه نمایش خانگی فعالیت دارند پرده برداشتند.

وجود پولشویی در سینما و جشنواره فیلم فجر

البته بحث حضور پول های کثیف در سینما و وجود پولشویی در سینما حتی در جشنواره فیلم فجر نیز مطرح شده است که این موضوع واکنش دبیر جشنواره را در پی داشت. ابراهیم داروغه زاده در نشست رسانه ای جشنواره، بیان کرد: از قوه قضائیه درخواست می‌کنم هر اطلاعی که درباره سرمایه های مشکوک دارند به صورت مکتوب به وزارت ارشاد اعلام نمایند و فیلم هایی که مشکلاتی به این شکل داشته باشند اکران نمی شوند تا مسائل‌شان رفع شود.

پیش از این نیز سیدعباس صالحی وزیر ارشاد نیز به طور تلویحی پولشویی در عرصه هنر به خصوص سینما را تأیید کرده وگفته بود: واقعاً گلایه دارم که جای یک نوع پول درآوردن‌هایی در هنر ما نیست. اگر قصد دارید پولشویی کنید راه دیگری انتخاب کنید، به هنر چه کار دارید؟

وی همچنین گفته بود: برخی می‌آیند و به یک باره روی هشت فیلم سرمایه گذاری انجام می دهند و اصلاً به پژوهش و دانش هنری اعتقادی ندارند یا پای شان را به تئاتر می‌گذارند و پایه‌گذار یک بدعت غلط در این هنر غنی و ارزشمند می شوند. در همین زمینه وزارت ارشاد برای مبارزه با پولشویی سازمان سینمایی را موظف به شفافیت مالی کرده است.

پولشویی فرآیندی است که در راستای آن، پول کثیف (یا همان پولی که از طریق جرم و به صورت غیرقانونی حاصل شده است) به پول تمیز یا ثروتی که در ظاهر از راه های مشروع و قانونی به دست آمده است، تبدیل می‌شود.

زمانی که فرد، جرمی مرتکب شده و از طریق آن جرم، اموالی را به دست آورد، همواره به دنبال راهی برای پنهان کردن ماهیت و منشاء این اموال نامشروع می باشد، لذا اقدام به پولشویی می کند. در این نوشته بیشتر درباره این جرم خواهید دانست.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

پرداخت 6 میلیون دلار برای بستن پرونده سیاسی شده پولشویی

پرداخت ۶ میلیون دلار برای بستن پرونده سیاسی شده پولشویی

یک گروه شرکت‌های روسی توافق کردند حدود ۶ میلیون دلار پرداخت کنند تا پرونده سیاسی ...