خانه » سایر » طرح ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی تصویب نشد
طرح ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی تصویب نشد
طرح ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی تصویب نشد

طرح ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی تصویب نشد

دبیر انجمن برنج کشور ضمن بیان این مطلب که مجلس با تصویب طرح ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی موافقت نکرده است، اظهار داشت: کشاورزان با روش های کم آب بر به کشت ادامه خواهند داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، جمیل علیزاده شایق از عدم تائید طرح ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی در مجلس اطلاع داده و توضیح داد: وزارت جهاد کشاورزی ابتدا بحث ممنوعیت کشت را اعلام کرد که بعد از آن باتوجه حاشیه هایی که ایجاد شد گفتند بحث ممنوعیت نبوده و محدودیت کشت مدنظر بوده است.

علیزاده شایق در ادامه بیان داشت: همچنین وزارت نیرو با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی این طرح را به مجلس بردند تا به قانون تبدیل شود که این اتفاق نیفتاد و مجلس با آن موافقت نکرد که بر این اساس کشاورزان کار خود را ادامه دادند.

دبیر انجمن برنج کشور همچنین تصریح نمود: هم اکنون کشاورزان هرجا که ببینند آب به اندازه کافی وجود دارد برنج می کارند و هر کجا مشکل آب باشد، از کشت این محصول صرفه نظر می کنند.

طرح ممنوعیت کشت برنج رای نیاورد

وی ضمن بیان اینکه بر این اساس کشت برنج در حال حاضر در ١۴ استانی که قرار بود انجام نشود، همچنان در حال انجام است، گفت: البته در برخی مناطق سطح زیرکشت کاهش یافته است.

شایق در انتها خاطر نشان کرد: همچنین کشاورزان به دنبال کشت هایی رفته اند که آب کمتری مصرف می کند، مثلا در خوزستان کشت این محصول به روش خشکه کاری صورت می گیرد و قرار است در استان های دیگر هم که دچار محدودیت آب هستند، روش خشکه کاری ترویج شود.

اوایل تابستان سال جاری نیز جمیل علیزاده شایق درباره آخرین وضعیت تولید برنج در سال جاری ،اظهار کرده بود: اگرچه بارش های بهاره برای کشت برنج بسیار مناسب بود اما سطح کشت برنج در استان های مازندران و گیلان به دلیل خشکسالی برخی مناطق ساحلی از سال های قبل تا حدودی کاهش یافته است.

علیزاده شایق همچنین اعلام کرده بود: شرایط مساعد اقلیمی در بهار نشان می دهد که نگرانی برای تولید برنج امسال نداریم و همانند سال گذشته ۲ میلیون و ۱۵۰ تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن تولید خواهیم داشت اما با احتساب سرانه مصرف ۸۰۰ تا یک میلیون تن برنج ،مابقی  نیاز کشور باید از طریق واردات جبران شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*