خانه » بانک و بیمه » پرداخت سود روز شمار به سپرده های بانکی از فردا حذف می‌شود
پرداخت سود روز شمار به سپرده های بانکی از فردا حذف می‌شود
پرداخت سود روز شمار به سپرده های بانکی از فردا حذف می‌شود

پرداخت سود روز شمار به سپرده های بانکی از فردا حذف می‌شود

بر اساس تصمیم شورای پول و اعتبار، بانک ها از فردا اول بهمن ۹۷ اجازه پرداخت سود روز شمار به سپرده های کوتاه مدت را نخواهند داشت و معیار پرداخت سود سپرده های سرمایه گذاری عادی نیز روزشمار به ماه شمار تغییر می کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین،  بر اساس بخشنامه بانک مرکزی که اول دیماه به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است، از اول بهمن ماه ۹۷ بانک ها حق ندارند به سپرده های کوتاه مدت سود روزشمار پرداخت نمایند و باید ضوابط جدید برای پرداخت سود به این سپرده‌ها اجرایی شود.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، معیار پرداخت سود روز شمار به سپرده های سرمایه گذاری عادی نیز به ماه شمار تغییر خواهد کرد. همچنین در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی الحساب برای سپرده های کوتاه مدت عادی ۱۰ درصد به صورت سالانه می باشد.

هدف اعضای شورای پول و اعتبار از تصویب این طرح کاهش فعالیت های سفته بازی است و بانک مرکزی معتقد است این طرح منافع خیلی از سوداگران را به خطر می‌اندازد.

موضوع مهم دیگر در بخشنامه سودی بانک مرکزی این است که سود سپرده‌های کوتاه مدت تنها در صورتی باید به حساب سپرده گذار واریز شود که برداشتی از این حساب در طول ماه صورت نگیرد.

قبل از این دستورالعمل حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه مدت، سود روزشمار را در پایان هر ماه به حساب سپرده گذاران پرداخت می شد.

بر اساس این بخشنامه که برگرفته از تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار است، تأکید شده که حداقل مبلغ مانده حساب در یک ماه برای  محاسبه سود آن ماه در نظر گرفته خواهد شد.

حذف پرداخت سود روز شمار خط و نشانی برای بانک ها

البته بانک مرکزی در این بخشنامه خط و نشان جدی برای بانکدارها کشیده و هشدار داده که درصورت تخلف در پرداخت سود به سپرده های کوتاه مدت با آنها برخورد جدی خواهد شد.

در بخشنامه بانک مرکزی به بانک ها آمده است که این بانک علاوه بر رصد عملکرد شبکه بانکی در این خصوص، نحوه عمل شرکت های پشتیبانی فناوری اطلاعات بانک ها و موسسات اعتباری را نیز تحت پایش خواهد داشت و در صورت مشاهده و کشف هرگونه مغایرت یا هرگونه اقدامی که منجر به کتمان یا غیرواقعی جلوه دادن رویدادهای مالی شود، شرکت های مذکور در فهرست اشخاص فاقد شرایط و صلاحیت لازم برای همکاری با شبکه بانکی کشور قرار خواهند گرفت.

این بخشنامه توسط حمیدرضا غنی آبادی و محمد خدایاری در اداره کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی و اداره مطالعات و مقررات بانکی امضا شده و به بانک ها ابلاغ شده است.

عبدالحسین رضوی امیری نیز در این باره و نیز تاثیر این تصمیم بر معاملات بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایسنا، گفته بود: این تصمیم فقط به خاطر بانک ها می باشد تا هزینه کمتری پرداخت کنند و منابع بیشتری داشته باشند که بتوانند تسهیلات بیشتری به صنایع و متقاضیان دیگر از جمله بخش مسکن پرداخت نمایند. از آنجاکه حجم این سپرده‌ها زیاد می باشد، کاهش سود سپرده ها می تواند عدد بزرگی باشد و هزینه بانک ها را به مقدار زیادی کاهش خواهد داد.

وی همچنین گفته بود: باتوجه به اینکه کسانی که سپرده کوتا ‌مدت و جاری دارند افرادی هستند که با پول خود روزانه کار می‌کنند و از بانک به عنوان صندوق مبادلات نیز استفاده می‌کنند قطعا نمی‌توانند این وجوه را از بانک ها خارج کنند و حداقل خروجی پول از بانک‌ها را خواهیم داشت.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش سود بانکی علت کاهش تورم در سال‌های اخیر

افزایش سود بانکی علت کاهش تورم در سال‌های اخیر

پویا محمدرضا رنجبر کارشناس بانکی و مدیرعامل سابق بانک تجارت علت کاهش تورم در سال‌های ...