خانه » اخبار جهان » پیام معاون وزیر امور خارجه ایران در سومین سالگرد اجرای توافق برجام
پیام معاون وزیر امور خارجه ایران در سومین سالگرد اجرای توافق برجام
پیام معاون وزیر امور خارجه ایران در سومین سالگرد اجرای توافق برجام

پیام معاون وزیر امور خارجه ایران در سومین سالگرد اجرای توافق برجام

عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران طی پیامی توئیتری درباره سومین سالگرد اجرای توافق برجام نوشت که توافق هسته ای نشان داد که آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: امروز سومین سالگرد اجرای توافق هسته ای ایران (برجام) است و نشان داد که چقدر آمریکا غیرقابل اطمینان و غیرقابل اتکا است. یک رئیس جمهور امضا می کند، رئیس جمهور بعدی از آن خارج می شود! سپاس آقای ترامپ به خاطر نشان دادن این ویژگی. شرم‌آور است!

برنامه جامع اقدام مشترک یعنی برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به همراه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد و از ۲۶ دی‌ماه همان سال اجرایی شد.

پیام معاون وزیر امور خارجه ایران در توئیتر

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد در ادامه با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت بیشتری به خود گرفت و وی بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد کرد.

در نهایت ترامپ سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به صورت یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد. وزارت خزانه داری آمریکا نیز اعلام کرد تحریم ها علیه ایران را پس از طی بازه زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه از سر خواهد گرفت.

ترامپ ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم ها علیه ایران را نیز صادر کرد. دومین بسته تحریم ها که بخش های کشتی رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه دوباره آغاز شدند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم ها از تلاش های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب نشینی کرده است و برای ۸ کشور معافیت از تحریم های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران با مخالفت های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی به شدت مخالف این تصمیم هستند.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها

تسهیل فروش نفت ایران و محصولات وابسته بخشی از تعهدات اروپایی ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: تسهیل فروش نفت ایران و ...