خانه » اخبار جهان » چین آمار مازاد تجاری با ایالات متحده را بر خلاف پیش‌بینی‌ها منتشر کرد
چین آمار مازاد تجاری با ایالات متحده را بر خلاف پیش‌بینی‌ها منتشر کرد
چین آمار مازاد تجاری با ایالات متحده را بر خلاف پیش‌بینی‌ها منتشر کرد

چین آمار مازاد تجاری با ایالات متحده را بر خلاف پیش‌بینی‌ها منتشر کرد

پکن طی روز جاری آمار رسمی خود را منتشر کرد که نشان داد در سال ۲۰۱۸ مازاد تجاری با ایالات متحده به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه اخیر رسیده است.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، برخلاف  این که در سال گذشته ترامپ یک جنگ تجاری تمام عیار را با چین به راه انداخت، بر اساس آمار منتشره از اقتصاد پکن، چین در سال ۲۰۱۸ مازاد تجاری با ایالات متحده به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه اخیر رسیده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، آمار دولتی نشان داد مازاد تجاری چین با آمریکا، نسبت به سال قبل ۱۷ درصد جهش یافته و در انتهای سال ۲۰۱۸ به ۳۲۳.۳۲ میلیارد دلار رسید، که این بالاترین رکورد آن از ۲۰۰۶ تا کنون به شمار می رود.

در سال ۲۰۱۸ صادرات به آمریکا ۱۱.۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، این در حالی است که در همین دوره واردات از آمریکا تنها ۰.۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

آمار دولتی نشان داد که کل مازاد تجاری چین با دنیا در سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۵۱.۷۶ میلیارد دلار بوده است. کل صادرات چین در سالی که گذشت ۹.۹ درصد جهش کرد که این قوی ترین عملکرد آن در ۷ سال گذشته بوده است و این در حالی است که واردات در این سال ۱۵.۸ درصد رشد داشته است.

اما در ماه دسامبر آمار تجاری چین اوضاع خوبی نداشت و نتایج جنگ تجاری بین چین و آمریکا آشکارتر شده بود. پس از چندین ماه افت سفارشات تولید کارخانجات، انتظار بر این است در ماه‌های آتی هم با کاهش صادرات چین مواجه شویم.

مازاد تجاری با ایالات متحده بر خلاف انتظارات

در ماه دسامبر صادرات چین به طور غیرمنتظره‌ای ۴.۴ درصد نسبت به سال قبل سقوط کرد، که این بزرگترین افت سالیانه آن در ۲ سال اخیر است.

داده‌های اداره کالای چین، همچنین نشان داد که واردات چین هم در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته ۷.۶ درصد سقوط کرده است، که این بزرگترین کاهش ماهیانه آن از جولای ۲۰۱۶ تا کنون است.

در ماه دسامبر صادرات به آمریکا ۳.۵ درصد افت کرد و واردات از آمریکا با سقوط سنگین ۳۵.۸ درصدی روبرو شد. با این همه تنها در ماه دسامبر، مازاد تجاری چین با جهان، که پیش بینی شده بود برابر با ۵۱.۵۳ میلیارد دلار باشد، به ۵۷.۰۶ میلیارد دلار رسید.

مقام های چین و آمریکا طی هفته پیش قرار مذاکرات رو در رو را در پکن با هدف تسهیل جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان برگزار کرده بودند.

این مذاکرات دو روزه به دنبال توافق دسامبر روسای جمهور چین و آمریکا برای آتش بس ۹۰ روزه در جنگ تجاری فزاینده میان دو طرف صورت گرفته بود. آمریکا و چین در سال ۲۰۱۸ روی واردات کالاهای یکدیگر به ارزش میلیاردها دلار تعرفه سنگین وضع کردند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز در این باره هنگام گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید اظهار کرده بود: مذاکرات تجاری با چین به خوبی پیش می‌رود و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین مشارکت بالایی در این مذاکرات دارد. بر این باورم که آنها می خواهند توافق کنند و تعرفه ها قطعا آسیب شدیدتری به چین زده است.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه

کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه

تنش تجاری میان چین و آمریکا موجب نگرانی تولیدکنندگان نفت خاورمیانه که انتظار دارند این ...