خانه » بورس،ارز، سکه » رسیدگی به ۳ پرونده پرونده تخلف ارزی توسط تعزیرات حکومتی استان فارس
رسیدگی به 3 پرونده پرونده تخلف ارزی توسط تعزیرات حکومتی استان فارس
رسیدگی به ۳ پرونده پرونده تخلف ارزی توسط تعزیرات حکومتی استان فارس

رسیدگی به ۳ پرونده پرونده تخلف ارزی توسط تعزیرات حکومتی استان فارس

علی مبشری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس از بررسی و رسیدگی به ۳ پرونده تخلف ارزی اطلاع داده و نتیجه رسیدگی آنها را اعلام نمود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، مبشری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس در این باره بیان کرد: با گزارش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در مورد پرونده تخلف ارزی یک شرکت تجاری در واردات اقلام تجاری، موضوع در دستور کار شعبه پنج تعزیرات حکومتی استان قرار گرفت.

مبشری در ادامه اظهار داشت: بررسی های اولیه حاکی از این بود که شرکت مذکور برای وارد کردن چند قلم کالا به کشور مبلغ ۵ میلیون دلار از یکی از بانک های کشور ارز دولتی گرفته و این در حالی بوده که به تعهد خود عمل نکرده و اقدام به فروش ارز در بازار آزاد کرده است.

وی همچنین توضیح داد: با احضار مدیر عامل شرکت به تعزیرات، تحقیقات در این باره آغاز شد که طی بررسی های به عمل آمده و استعلام از گمرک و بانک عامل، تخلف شرکت محرز و مدیر عامل شرکت به تعلیق کارت بازرگانی به مدت ۶ ماه و استرداد مبلغ ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به بانک شاکی محکوم گردید.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان فارس درباره استرداد ۷ میلیون دلار به بیت المال با رای یکی از شعب این اداره کل در پرونده دیگری نیز گفت: فردی که با تاسیس یک شرکت جعلی تجاری اقدام به اخذ بیش از ۷ میلیون دلار ارز دولتی از یک بانک دولتی و فروش ارزهای دریافتی در بازار آزاد کرده بود؛ توسط شعبه پنجم این اداره کل، به تعلیق کارت بازرگانی به مدت ۶ ماه و استرداد مبلغ ۷ میلیون دلار به بانک شاکی محکوم شد.

نتایج بررسی پرونده تخلف ارزی در استان فارس

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان فارس درباره رسیدگی به تخلف عدم ایفای تعهدات یک شرکت دیگر نیز، اعلام کرد: با شکایت یکی از بانک های استان از یک شرکت تجاری در مورد عدم ایفای تعهدات ارزی، رسیدگی به موضوع در دستور کار شعبه پنجم تعزیرات حکومتی شیراز قرار گرفت و شعبه رسیدگی کننده با احضار مدیر عامل شرکت و استعلام های لازم؛ عدم ایفای تعهد ۷ میلیون روپیه این شرکت را محرز اعلام و شرکت متخلف را به استرداد ۷ میلیون روپیه به بیت المال و تعلیق کارت بازرگانی به مدت شش ماه محکوم کرد.

طی روزهای گذشته نیز رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی، تصویری و تلفن همراه اعلام کرد که حدود ۶۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد شده با ارز دولتی به زودی از توقیف آزاد شده و وارد بازار می‌شود.

ابراهیم درستی در این باره توضیح داد: حدود ۱۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه در توقیف دادستانی است و حدود ۵۰۰ هزار دستگاه دیگر در انبارهای گمرگ دپو شده که است تعدادی از آن ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و برخی دیگر نیز قبل از ابلاغ این مصوبه دولتی و با ارز ارزان تر یعنی با نرخ ۳۷۰۰ تومانی پارسال وارد کشور شده‌اند، اما هنوز توقیف هستند و به زودی آزاد خواهند شد.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

تک نرخی کردن ارز راهی برای کاهش رانت جویی تقاضای ارز در بازار

تک نرخی کردن ارز راهی برای کاهش رانت جویی تقاضای ارز در بازار

بنا بر گفته های جمشید پژویان، تک نرخی کردن ارز تقاضایی را که برای رانت ...