خانه » اخبار جهان » همکاری ایران و عراق با سفر مقامات ایرانی به این کشور بهبود می یابد
همکاری ایران و عراق با سفر مقامات ایرانی به این کشور بهبود می یابد
همکاری ایران و عراق با سفر مقامات ایرانی به این کشور بهبود می یابد

همکاری ایران و عراق با سفر مقامات ایرانی به این کشور بهبود می یابد

وزیر خارجه کشورمان در بدو وردو به بغداد اظهار کرد: به دنبال حل مزاحمت‌هایی است که آمریکا برای همکاری ایران و عراق ایجاد کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که به بغداد سفر کرده است در بدو ورود به این شهر درباره سفر کم سابقه یک وزیر خارجه به شهرهای مختلف کشور عراق بیان کرد: ما با عراق دارای سابقه طولانی می باشیم و کشوری هستیم که در دوران سختی در کنار مردم عراق ایستاده است.

وی همچنین افزود: بخش خصوصی ما طی سالهای گذشته همواره نقش فعالی در بازسازی عراق داشته و روابط بسیار قوی تجاری و همکاری ایران و عراق وجود دارد. برخی تلاش کرده اند که به روابط بین دو کشور آسیب بزنند اما با درایت خدا و مسئولین دو کشور توفیقی در این مسیر نداشتند.

ظریف در ادامه بیان کرد: این اولین سفری است که من بعد از آخرین انتخابات عراق و تشکیل دولت جدید به این کشور داشته ام. قبلا قرار بود به عراق سفر کنیم که با توجه به سفر آقای برهم صالح این سفر را قدری دیرتر انجام دادیم تا زمینه برای سفر رئیس جمهوری ایران نیز فراهم شود.

همکاری ایران و عراق وارد مرجله جدید خواهد شد

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: علاوه بر سفر به بغداد به نجف و کربلا نیز سفر خواهیم داشت که در سفر به کربلا علاوه بر تشرف به عتبات مقدسه یک فروم اقتصادی نیز با عراقی ها برگزار خواهیم کرد. همینطور به اقلیم خواهیم رفت و در اربیل و سلیمانیه برنامه های اقتصادی خواهیم داشت؛ ازجمله یک فروم اقتصادی در سلیمانیه.​

وی درباره اهداف این سفر همچنین گفت: برنامه ای که در این سفر تدارک دیده شده برای این منظور است که بخش خصوصی کشور امکان همکاری اقتصادی با بخش خصوصی عراق را داشته باشد و همچنین مشکلاتی که در طی ماه های گذشته بخصوص بعد از حمله داعش در بخش فنی مهندسی ایجاد شد و همچنین مزاحمتهایی که آمریکایی‌ها ایجاد می‌کنند، با همفکری حل شود.

ظریف در ادامه اظهار کرد: ما از مواضع عراقی ها در خصوص تحریم ها بسیار استقبال کردیم و لازم است که با همفکری روش های عملیاتی کردن این روش های سیاسی را نیز پیدا کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که مشکلات ایجاد شده در تجارت بین ایران و عراق عمدتا ناشی از تعرفه های اعمال شده توسط دولت عراق می باشد و اینکه آیا درمورد این موضوعات نیز بحث خواهد شد یا خیر نیز گفت: در سفرهای قبلی به این موضوعات اشاره شده و در این سفر نیز مجموعه نگرانی های بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه کشور در انتها درباره مزاحمت‌هایی که آمریکا برای کشورها ایجاد کرده نیز بیان داشت: این حرکت ها نتیجه شکست سیاست های ایالات متحده می باشد. این سیاست ها ۴۰ سال است که ادامه پیدا کرده و پیشنهاد من به کشورها این است که روی اسب بازنده هیچ وقت شرط بندی نکنند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ادامه مشکل تعرفه ای ایجاد شده در زمینه صادرات لبنیات به عراق

ادامه مشکل تعرفه ای ایجاد شده در زمینه صادرات لبنیات به عراق

بنا بر اظهارات دبیر انجمن صنایع لبنی، تصور نمی‌ شود مشکل تعرفه ای ایجاد شده ...