خانه » عمومی اقتصاد » بودجه شرکت های دولتی مندرج در پیوست ۳ لایحه بودجه حسابرسی می شود
بودجه شرکت های دولتی مندرج در پیوست ۳ لایحه بودجه حسابرسی می شود
بودجه شرکت های دولتی مندرج در پیوست ۳ لایحه بودجه حسابرسی می شود

بودجه شرکت های دولتی مندرج در پیوست ۳ لایحه بودجه حسابرسی می شود

دیوان محاسبات اعلام کرد به صورت کامل به بودجه شرکت های دولتی که در پیوست ۳ لایحه بودجه سنواتی اعتبار دریافت می کنند رسیدگی خواهد کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، عادل آذر رییس دیوان محاسبات کل کشور، درباره این موضوع که گفته می شود بودجه شرکت های دولتی شفاف نیست و دیوان محاسبات وارد جزییات این بخش از لایحه نمی شود، تصریح کرد: دیوان محاسبات بدون تردید به بودجه تمام شرکت های دولتی که در پیوست ۳ لایحه بودجه سنواتی اعتبار دریافت می کنند، رسیدگی می کند.

وی همچنین در ادامه بیان کرد: در این پیوست به شرکت های دولتی، بانک ها، بیمه ها، موسسات و نهادهای عمومی اشاره شده است که بدون تردید حسابرسان دیوان محاسبات دخل و خرج آنها را بررسی می نمایند.

عادل آذر در ادامه ضمن بیان این مهم که هیات های حسابرسی دیوان محاسبات طبق قانون درآمد و هزینه شرکت های دولتی را زیر ذره بین قرار خواهند داد، تاکید کرد: اینکه گفته می شود دیوان محاسبات تنها کلیات درآمد و هزینه شرکت های دولتی را بررسی می کند، حرف درست نیست.

بودجه شرکت های دولتی به صورت کامل بررسی می شود

رییس دیوان محاسبات کل کشور همچنین با اشاره به نحوه رسیدگی به بودجه شرکت های دولتی در هیات های حسابرسی دیوان محاسبات، توضیح داد: این احتمال وجود دارد که دیوان محاسبات تشخیص دهد بودجه برخی شرکت های کوچک دولتی را نوبتی یا تصادفی حسابرسی کنیم، اما همان گونه که نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نیز تاکید داشت، بودجه تمام شرکت های بزرگ مانند شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، پالایش و پخش حتما به صورت کامل مورد بررسی و حسابرسی قرار می گیرد.

وی همچنین درباره این که جزییات بودجه شرکت های دولتی در لایحه شفاف نیست، نیز پاسخ داد: برای رد این ادعا، شما را به گزارش های حسابرسی تفریغ سالانه ارجاع می دهم، به طور مثال در سامانه دیوان محاسبات گزارش ۶۰۰ صفحه ای از گزارش حسابرسی شرکت ملی نفت وجود دارد، در آن گزارش تمام جزییات وجود دارد.

لازم به ذکر است که دیوان محاسبات کشور سازمانی دولتی بوده که در امور مالی و اداری مستقل می باشد که وظیفه نظارت بر همه فرایندهای مالی کشور را بر عهده دارد و به عنوان بازوی نظارتی مجلس عمل می کند.این دیوان به همه حساب های وزارتخانه، مؤسسات، شرکت های دولتی و دیگر دستگاه هایی که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می کنند رسیدگی یا حسابرسی می‌کند تا هیچ هزینه ای از اعتبارات مصوب تجاوز نکرده باشد و هر وجهی در محل خود به مصرف رسیده باشد.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

نرخ رشد منفی در بخش صنعت نتیجه اشکال در آمار و اطلاعات

نرخ رشد منفی در بخش صنعت نتیجه اشکال در آمار و اطلاعات

محمدرضا نعمت زاده در خصوص عملکرد ۹ ماهه سال گذشته بخش صنعت، با اشاره به ...