خانه » اخبار جهان » ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران طی هفته‌های آتی اجرا خواهد شد
ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران طی هفته‌های آتی اجرا خواهد شد
ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران طی هفته‌های آتی اجرا خواهد شد

ساز و کار مالی اتحادیه اروپا با ایران طی هفته‌های آتی اجرا خواهد شد

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان اظهار داشت: آخرین جزئیات ساز و کار مالی با ایران در حال بررسی می باشد و امیدوار هستیم که این ساز و کار طی هفته های آینده اعلام شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در مصاحبه با نشریه اشپیگل اعلام کرد: امیدوارم که ساز و کار مالی با ایران که اجازه می دهد تحریم آمریکا علیه تهران را دور بزند در هفته های آینده ایجاد شود. وی همچنین اشاره کرد که آخرین جزئیات این ساز و کار در حال بررسی می باشد.

وزیر خارجه آلمان در ادامه افزود: ما به شدت برای آماده ساختن شرایط در تلاش می باشیم، به طور مثال آنچه به دولت ها مربوط می شود، تعیین دفتر این ساز و کار مالی است. در چنین شرایطی رویارویی با آمریکا آسان نبوده زیرا آنها برای برای عملی نشدن این موضوع فشار وارد می کنند.

ساز و کار مالی با ایران عملی خواهد شد؟

طی هفته گذشته نیز مایا کوچیانچیک سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود: اتحادیه اروپا همچنان در حال کار روی راه اندازی سازوکار مالی ویژه برای تسهیل فرایند تجارت با ایران و دور زدن تحریم های آمریکا علیه تهران می باشد.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام وعده داده بودند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ خواهند کرد. این کشورها، علی رغم ایستادگی های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون موفقیتی در تحقق وعده هایشان در زمینه حفظ منافع ایران کسب نکرده اند.

اتحادیه اروپا از چند ماه ثبل نیز اعلام کرد برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران، قصد دارد یک کانال ویژه معروف به SPV برای پرداخت مالی با ایران ایجاد کند که امکان ادامه همکاری اقتصادی با ایران را فراهم کند. کشورهای اروپایی تا کنون نتوانسته اند این وعده را عملی کنند.

کشورهای اروپایی با اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خارج شدن این کشور از توافق هسته ای با ایران همواره مخالف بوده اند. ترامپ، در ماه مه با متهم کردن ایران از توافق برجام خارج شده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

وزیر امور خارجه آلمان به دنبال حل مناقشات روسیه و آمریکا

وزیر امور خارجه آلمان به دنبال حل مناقشات روسیه و آمریکا

وزیر امور خارجه آلمان در آستانه سفر خود به آمریکا درباره الزام همکاری با این ...