خانه » اخبار جهان » ارزش دلار آمریکا در بازارهای جهانی شاهد کاهش ادامه داری خواهد بود؟
ارزش دلار آمریکا در بازارهای جهانی شاهد کاهش ادامه داری خواهد بود؟
ارزش دلار آمریکا در بازارهای جهانی شاهد کاهش ادامه داری خواهد بود؟

ارزش دلار آمریکا در بازارهای جهانی شاهد کاهش ادامه داری خواهد بود؟

ارزش دلار آمریکا در بازارهای جهانی همواره به عنوان نمادی از قدرت اقتصادی آمریکایی می باشد، در سال میلادی جاری کاهش مستمری داشته است به نحوی که این کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از شش ارز بزرگ سنجیده شده است، نشان دهنده کاهش بیش از ۱۰ درصد از ژانویه سال ۲۰۱۸ تا مرداد ماه سال جاری بوده است.

ارزش دلار آمریکا که در سال ۲۰۱۴ با بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا شروع به رشد و صعود کرده بود در محدوده خطر قرار ندارد و شاخص دلار نسبت به سال گذشته تنها اندکی کاهش پیدا کرده است. اما بر اسسا آمار اقتصادی آمریکا در سال گذشته قدرت این شاخص کاهش پیدا کرده است بنابراین باید دید عامل کاهش دلار در سال میلادی جاری چه بوده است و این عوامل می تواند به سال آتی میلادی نیز سرایت کند؟

کاهش ارزش دلار آمریکا با بهبود اقتصاد اروپا

بخشی از علت اُفت ارزش دلار آمریکا اخبار خوب از بهبود وضعیت اقتصادی در حوزه کشورها اروپا می باشد. یورو در سال ۲۰۱۴ زمانی که بانک های مرکزی اروپا برنامه محرک مالی را به کار گرفتند و آمریکا شروع به فاصله گرفتن از سیاست های محرک مالی کرد، در برابر دلار کاهش یافته بود.

اکنون که اقتصاد منطقه یورو رو به بهبود می باشد و بانک مرکزی اروپا به دنبال پایان بخشیدن به تدابیر محرک مالی است، ارزش دلار و یورو به یکدیگر بیش از پیش نزدیک شده است.

پیروزی امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که طرفدار اتحادیه اروپا بود، در نهایت توانست به اعتماد جهان به یورو کمک کند. رشد یورو به نفع دلار آمریکا نبوده است زیرا همواره این دو ارز در مقابل یکدیگر قرا دارند. در مرداد ماه سال جاری یک یورو بیش از ۱.۱۷ دلار ارزش داشت که بیش از ۱۰ سنت از پایان سال میلادی گذشته صعود کرده است.

کاهش ارزش دلار آمریکا در پی آشفتگی سیاسی در آمریکا

اُفت ارزش دلار تنها بر اثر قدرت گرفتن اتحادیه اروپا و یورو نبوده است. دلار در برابر بسیاری از ارزهای دیگر از جمله ین ژاپن، پزوی مکزیک و کرون سوئد کاهش را نشان می دهد به طوری که حتی پوند انگلیس که پس از رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا ریزش پیدا کرده است، بخشی از ارزش خود در برابر دلار را در ماه های اخیر را بازیابی کرده و حدود ۱.۳۰ دلار در مقایسه با ۱.۲۲ دلار در ماه مارس ارزش دارد.

حتی بر اساس نظر سمیر سامانا، استراتژیست فنی در ولز فارگو، این نوع کاهش گسترده دلار نشان از روی آوردن  سرمایه گذاران به ارزهای دیگر و فاصله گرفتن از دلار فاصله دارد که دلیل اصلی این تنها اقدامات دونالد ترامپ می باشد که اقتصاد آمریکا رو بیش از پیش آشفته کرده است.

تحلیلگران با بررسی رشد دلار دریافتند که صعود ارزش دلار آمریکا به ماه های پایانی سال ۲۰۱۶ و به پیروزی ترامپ منتهی می شود که انتظارات را برای کاهش مالیات ها یا سرمایه‌ گذاری های زیرساخت را بالا برده است اما در حال حاضر عقب نشینی دلار نشان دهنده آن است که با توقف برنامه اقتصادی ترامپ، معامله گران و سرمایه گذاران در جهان به دنبال محاسبه مجدد هستند.

ادامه تحقیقات درباره روابط میان روسیه و کمپین انتخاباتی ترامپ، سایه ای سیاه بر سر دولت وی بوده است و هشدار نسبت به بیانیه های جنجالی ترامپ و برخوردهای سیاست خارجی وی از جمله تنش با کره شمالی و نیز جنگ تجاری با چین این امر را تشدید کرده است.

افزایش نرخ‌های بهره و تشدید کاهش ارزش دلار آمریکا

افزایش نرخ های بهره همواره با ارزهای قوی تر مرتبط می باشد زیرا نرخ های بهره بالاتر سرمایه‌ گذاری در ارزها را به خود جذب می کند. بانک مرکزی آمریکا از دسامبر سال ۲۰۱۵ نرخ های بهره را چهار بار افزایش داده و پیش بینی می‌شود که این افزایش نرخ بهره ادامه دار باشد.

بر اساس اظهارات جفری فریدن، استاد دولت در دانشگاه هاروارد و نویسنده سیاست ارزی این کشور، آنچه که در حال حاضر وجود دارد این انتظار است که بانک مرکزی آمریکا به سیاست پولی نسبتا تسهیلی خود ادامه می‌دهد، در حالی که بانک مرکزی اروپا درصدد تحکیم سیاست پولی خود می باشد.

ارزش دلار آمریکا تحت تاثیر ابهام

به گفته جفری فرانکل، استاد اقتصاد در دانشگاه هاروارد کندی، برآورد این که حرکت بعدی قیمت دلار در چه جهتی اتفاق خواهد افتاد دشوار می باشد، زیرا در حال حاضر ارزش دلار آمریکا نه آنقدر قوی و نه خیلی ضعیف می باشد.

ریچارد مارستون، استاد فاینانس در دانشگاه پنسیلوانیا نیز در این باره گفته است: این کاهش را نمی توان ارزیابی کرد زیرا بازار سهام آمریکا در همین مدت به رکورد بالایی صعود کرده است. پس مساله، اعتماد به آمریکا و دولت آمریکا نیست زیرا اگر چنین بود بر بازارهای سهام نیز تاثیر منفی داشت.

اما وی نیز اظهار می کند ریسک ریزش چشمگیر با توجه به جنجال سیاسی در واشنگتن و ابهام نسبت به بانک مرکزی آمریکا وجود دارد. اگر دلار واقعا به شکل مستمر کاهش پیدا کند و به نظر برسد که این کاهش تصادفی یا نوسان اندک نمی باشد، نشان خواهد داد که اعتماد به اقتصاد و  دولت آمریکا از بین رفتن که عواقب بسیار بدی برای آمریکا و متحدان تجاری این کشور و نیز اقتصاد جهان به دنبال خواهد داشت.

افت ارزش دلار آمریکا برای آمریکا بد است؟

جفری فرانکل در این باره می گوید که وی قبلا پیش بینی کرده است که دلار جایگاه خود به عنوان ارز بین المللی را به دلیل بدهی ملی رو به رشد این کشور و نیز سایر عوامل از دست خواهد داد، اما این پیش بینی زمانی که سرمایه‌ گذاران در دوران آشفتگی اقتصادی سال ۲۰۰۸ با وجود این که آمریکا منبع بسیاری از مشکلات بود، به سوی دلار هجوم بردند پیچیده می شود.

البته رییس جمهور آمریکا در این باره نگران نمی باشد و وی در مصاحبه خود با وال استریت ژورنال نیز اظهار کرد: از این که دلار خیلی قوی نیست راضی است اما به عنوان رییس جمهور که اظهاراتش یک موضع رسمی به شمار می‌رود، چنین حرفی یک بیانیه رادیکال است، زیرا دلار ضعیف تر برای مصرف‌کنندگان آمریکایی که از خارج این کشور خریدهای زیادی دارند به معنای کاهش قدرت خرید برای مصرف کنندگان آمریکایی است و این مساله برای تولیدکنندگان آمریکایی که به قطعات تولید خارج متکی هستند نیز حاکم است.

به گفته فریدن، هرچه دلار ضعیف تر باشد شهروندان معمولی آمریکایی‌ فقیرتر خواهند شد، اما دولت ترامپ به احیای تولید و صادرات متمرکز شده که در صورت ضعیف شدن دلار کالاهای آمریکایی را رقابتی تر می کند. شرکت‌های آمریکایی که فعالیت‌های جهانی دارند نیز از این مساله سود می‌برند، زیرا فعالیت‌های خارجی آنها ارزشمندتر می‌شود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*