خانه » بانک و بیمه » سیاست های پولی و ارزی دولت توسط رئیس کل بانک مرکزی تشریح شد
سیاست های پولی و ارزی دولت توسط رئیس کل بانک مرکزی تشریح شد
سیاست های پولی و ارزی دولت توسط رئیس کل بانک مرکزی تشریح شد

سیاست های پولی و ارزی دولت توسط رئیس کل بانک مرکزی تشریح شد

همتی رئیس کل بانک مرکزی در نشستی که به دعوت فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، سیاست های پولی و ارزی دولت را تشریح نمود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی رییس کل این بانک صبح دیروز در جمع اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مجموعه اقدامات بانک مرکزی اظهار داشت: در حوزه ریالی و ارز، بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است.

وی در ادامه افزود: این نهاد روند تعادلی نرخ ارز را با تدبیر و رعایت عوامل دخیل در بازار پیش می برد و همانطور که قبلا نیز اعلام کرده ام این روند تعادلی بازار ارز نبایستی براساس هیجانات کوتاه مدت پیش برده شود.

دکتر همتی همچنین باتوجه به مجموعه اقدامات در حال انجام پیش بینی کرد که عرضه ارز توسط صادرکنندگان غیرنفتی شتاب بیشتری پیدا کند.

سیاست های پولی و ارزی دولت

بر اساس اظهارات رییس شورای پول واعتبار، مهم ترین اقدام پیش روی بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی و سامان دادن به این مهم می باشد که به گفته همتی این موضوع نیز از حساسیت و اهمیت بسیاری برخوردار بوده و نباید شتابزده عمل شود.

رییس کل بانک مرکزی صیانت از سپرده های مردم و ثبات بازار پول را مهم ترین دغدغه بانک مرکزی دانسته و تأکید کرد که این موضوع، اصل مهم بانک مرکزی در پیشبرد طرح اصلاح نظام بانکی است.

همچنین دراین جلسه دکتر همتی اعلام کرد که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی روز گذشته از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده و امیدوارم هر چه سریع تر این مهم به نتیجه برسد.

همتی با اشاره به منفی شدن شاخص بهای تولیدکننده در آذر ماه که نسبت به آبان ماه ۴٫۵ واحد درصد کاهش را نشان می دهد و نیز کاهش رشد بهای کالاها و خدمات مصرفی در ماه های آبان و آذر ابراز امیدواری کرد با ثبات ایجاد شده در بازار و روند نرخ ارز شاهد کنترل بیشتر تورم باشیم.

رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی نیز در این باره ضمن اشاره به اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی، گفت: پیش زمینه اصلاح نظام ‏بانکداری کشور، با در نظر گرفتن اینکه بانک ها در این روند نباید تضعیف شوند، این است که ابتدا نگاه خود را به این نظام ‏تغییر داده و اصلاح کنیم و سپس با در نظر گرفتن مصالح اقتصادی کشور، دست به تغییرات و اصلاحات لازم در نظام بانکی ‏بزنیم.‏

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری

تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران در مهرماه سال جاری تمامی بخش های زیر مجموعه ...