خانه » بورس،ارز، سکه » دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز کشور
دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز کشور
دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز کشور

دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز کشور

بانک مرکزی ایران در راستای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز را به تمام شرکت های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، بانک مرکزی ایران دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز را طی نامه شماره ۹۷.۳۱۴۸۳۶  مورخ  ۸ آذر ماه ۱۳۹۷، پیرو دستورالعمل نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور و در راستای اجرای بند (۱) مصوبه شماره ۹۷۴۰۵  مورخ ۲۳‌ مهر ماه ۱۳۹۷ شورای عالی هماهنگی اقتصادی، را به تمام شرکت های صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی ابلاغ کرد.

بر اساس این دستورالعمل، صرافی های مجاز معتبر می توانند ارز حاصل از صادرات را تا سقف یک میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار خریداری نمایند.

دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز

همچنین نرخ فروش ارز صرافی های مجاز معتبر متناسب با شرایط بازار به نرخ بازار و همچنین کارمزد فروش متناسب با شرایط بازار و برای اسکناس دلار حداکثر ۱۰۰۰ ریال و برای حواله های ارزی حداکثر یک درصد خواهد بود.

در ادامه این دستورالعمل ذکر شده است که صرافی های مجاز معتبر موظفند ارزهای خریداری شده که در بالا به آن اشاره شد، را به یکی از روش های زیر به فروش رسانند:

الف) فروش ارز بابت مصارف ارزی خدماتی به شرح جدول مندرج در نامه عمومی ۹۷.۱۶۷۵۴۷ تاریخ ۱۶‌ مرداد ماه ۱۳۹۷ بابت مصارف ۲۳ گانه و همچنین تا سقف ۲.۰۰۰ یورو و مطابق با نامه عمومی شماره ۹۷.۲۳۹۰۵۵  مورخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷

ب) فروش ارز بابت واردات کالا و خدمات بر اساس ثبت سفارش کالا یا خدمت تایید شده توسط بانک های عامل به صورت اسکناس یا حواله های ارزی در چارچوب قوانین و مقررات ارزی با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا)

لازم به ذکر است خرید و فروش ارز بین صرافی های مجاز معتبر به صورت اسکناس یا حواله با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) امکان‌پذیر می باشد. همچنین خرید و فروش حواله های ارزی توسط آن صرافی بر مبنای نرخ بازار (به جز درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کالا و خدمات) با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) مقدور است. در انتها یادآور می شود، تمام هزینه های نقل و انتقالات و تبدیلات ارزی بر عهده مشتری است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*