خانه » اخبار جهان » برزیل اراده خوبی برای گسترش روابط تجاری با ایران دارد
برزیل اراده خوبی برای گسترش روابط تجاری با ایران دارد
برزیل اراده خوبی برای گسترش روابط تجاری با ایران دارد

برزیل اراده خوبی برای گسترش روابط تجاری با ایران دارد

وزیر امور اقتصادی و دارایی، در حاشیه جلسه خود با رییس کمیسیون روابط خارجی و دفاع ملی برزیل درباره بررسی روابط اقتصادی دو کشور اظهار کرد: مذاکرات امروز نشان داد که برزیل اراده خوبی برای گسترش روابط تجاری با ایران دارد.

وی ضمن بیان این مطلب که در جلسه امروز  مسائل مربوط به روابط بین بانکی و انعقاد قرارداد پولی و مالی را مطرح شد که مورد استقبال طرف مقابل هم قرار گرفت گفت: در اولین جلسه مشترک این مسائل شکل عینی تری خواهد گرفت. طی جلسه امروز بیشتر بحث در مورد توسعه روابط تجاری بود که ما نیز تاکید کردیم که با برنامه و اراده جدی می خواهیم به این  روابط ادامه دهیم.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، دژپسند درباره حجم مبادلات ایران و برزیل نیز اظهار داشت: در حال حاضر حجم مبادلات بین دو کشور قابل قبول نبوده و زیر یک میلیارد دلار می باشد؛ از این رو باید افزایش قابل توجهی در حجم مبادلات صورت پذیرد که این موضوع را نیز منوط به جلسه کمیسیون مشترک کردیم. بخش خصوصی دو طرف باید تعامل داشته باشند تا حجم مبادلات افزایش پیدا کند.

برزیل آماده همکاری با ایران

وی همچنین با بیان این مهم که ما به طرف بزریلی اعلام کردیم که روابط یکسویه مد نظر ما نیست، بلکه روابط باید به صورت برد-برد باشد افزود: بسیاری از موانعی که دیگران ایجاد می کنند را برمی داریم و با سرعت بیشتری حرکت می کنیم.

وزیر اقتصاد درباره تاثیر قطع دسترسی به شبکه پیام رسان بانکی سوئیفت بر این مبادلات نیز گفت: سفیر برزیل هم در این باره صحبت و اعلام کرد که آنها با علم به این شرایط خواهان گسترش روابط با ایران می باشند و قرار است دو بانک تخصصی در این باره فعالیت کنند، اما اجازه دهید جزئیات بیشتر را فعلا نگویم.

سناتور فرناندو کالوردی ملو رئیس کمیسیون روابط خارجی و دفاع ملی برزیل نیز با اظهار خوشحالی از حضور در ایران و ملاقات با وزیر اقتصاد کشورمان گفت: روابط دو کشور را باید افزایش دهیم که آقای دژپسند در این زمینه پیشنهاد خوبی دادند که حتما رئیس جمهور برزیل با این مساله موافقت خواهند کرد.

او ضمن بیان این که دو گروه از طرف ایران و برزیل برای ایجاد کمیسیون مشترک تشکیل شدند  تا روابط دو کشور از طریق این کمیسیون افزایش یابد اظهار کرد: اواخر ماه مارس جلسه این کمیسیون مشترک برگزار خواهد شد و روابط را مستحکم‌تر از قبل ادامه می‌دهند.

رئیس جمهور اسبق برزیل در باره خط اعتباری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی بین ایران و برزیل هم گفت: این مبلغ از طریق بانک توسعه و تجارت برزیل تامین شده و برای افزایش  روابط تجاری بین دو کشور، بانک مبلغ را تایید کرده و توافقات اولیه هم انجام شده است.

او در انتها اضافه کرد: کمیسیون مشترک باید درباره تعیین اولویت ها برای استفاده از این خط اعتباری صحبت کند تا زودتر کار را شروع کنیم.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*