خانه » اخبار جهان » صادرات نفت ایران در ماه نوامبر با توجه به معافیت‌های واشنگتن افزایش خواهد یافت
صادرات نفت ایران در ماه نوامبر با توجه به معافیت‌های واشنگتن افزایش خواهد یافت
صادرات نفت ایران در ماه نوامبر با توجه به معافیت‌های واشنگتن افزایش خواهد یافت

صادرات نفت ایران در ماه نوامبر با توجه به معافیت‌های واشنگتن افزایش خواهد یافت

پیش بینی می شود صادرات نفت ایران در ماه نوامبر افزایش یافته و با صدور معافیت واشنگتن به شماری از کشورها، خریداران بزرگ نفت ایران خریدشان را از ماه آینده افزایش دهند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، هدف اولیه تحریم ها، به صفر رساندن صادرات نفت ایران به سرعت ممکن بود اما معافیت های اعطا شده به بزرگترین مشتریان نفت ایران شامل چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، یونان، تایوان و ترکیه که به این کشورها اجازه می‌دهد نفت ایران را به مدت ۱۸۰ روز دیگر وارد کنند، به معنای آن است که میزان صادرات ایران پس از نوامبر افزایش خواهد یافت.

آمار بازرگانی نشان دهنده آن است که این گروه متشکل از هشت کشور، خریدار حداکثر سه چهارم از صادرات نفت دریابرد ایران هستند. همچنین به گفته پات تاکر، مدیر منطقه خاورمیانه و آفریقا در واحد اطلاعات اکونومیست، تصمیم آمریکا برای اعطای معافیت برای صادرات نفت ایران در ماه نوامبر به نوعی نشان دهنده عقب نشینی این کشور از مواضع اولیه خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز می باشد.

منابع صنعتی برآورد کرده اند در نتیجه فشارهایی که پیش از آغاز تحریم ها از سوی واشنگتن اعمال شد، صادرات نفت ایران در نوامبر از ۱.۵ میلیون بشکه در روز فراتر نخواهد رفت.

احتمال افزایش صادرات نفت ایران در ماه نوامبر

همچنین پایگاه خبری اس اند پی پلاتس آنالیتیکس پیش بینی کرده است صادرات نفت ایران در نوامبر به ۱.۱ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.  از طرفی هیروشیگه سیکو، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن پس از اینکه توکیو از تحریم های آمریکا معافیت گرفت، اطلاع داد پالایشگاه های ژاپنی برای از سرگیری واردات نفت ایران آماده می‌شوند. ژاپن و کره جنوبی که از متحدان واشنگتن در آسیا هستند، تحت فشارهای آمریکا خرید نفت از ایران را متوقف کرده بودند.

هند نیز به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت ایران است، در تلاش برای دریافت معافیت آمریکا میزان خرید خود را پیش از تحریم ها کاهش داده بود و پس از آغاز تحریم ها معافیت گرفت.

کشور چین نیز که درگیر جنگ تجاری با آمریکا می باشد تحت فشار واشنگتن خرید نفت ایران را کاهش داده بود. منابع بازرگانی اظهار کرده‌اند چندین واردکننده نفت آسیایی سرگرم بررسی افزایش سفارش خرید نفت ایران هستند.

اعطای معافیت از تحریم های نفتی آمریکا به هشت خریدار، نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه نفت در بازار جهانی را تا حدودی برطرف کرده و از فشار بر شرکت ها، دولت‌ها و اقتصادهای سراسر جهان که با هزینه بالاتر نفت در کشمکش هستند، کاهش خواهد داد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که با انتخابات میان دوره‌ای حساس کنگره روبرو بود همزمان با آغاز تحریم ها علیه ایران، با اشاره به نگرانی‌ها نسبت به شوکه شدن بازارها و جهش قیمت‌های جهانی اظهار کرد می خواهد تحریم ها علیه نفت ایران را به تدریج اجرا کند

قیمت نفت برنت اوایل اکتبر تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به پیامد تحریم های آمریکا بر بازار، به ۸۷ دلار جهش پیدا کرده بود، اما از آن زمان حدود ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه پیش از این اعمال شده است

تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه پیش از این اعمال شده است

سعید میرترابی کارشناس مسائل انرژی اظهار داشت: ایالات متحده تمام تلاش دیپلماتیک خود برای اعمال ...