خانه » اخبار جهان » تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران با احتمال معافیت کشورها
تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران با احتمال معافیت کشورها
تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران با احتمال معافیت کشورها

تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران با احتمال معافیت کشورها

هند احتمالا از تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران معافیت گرفته و از شرایط معافیت برای صادرات بیشتر به ایران سود خواهد برد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، کارشناسان هندی گفتند هند از نظر تضمین واردات از سوی تهران، صرفه جویی ارز خارجی، لجستیک و موارد دیگر مربوط به تجارت دوجانبه که هند و ایران روی آن موافقت کرده اند سود خواهد برد.

دیپاک ماهورکار از شرکت PwC India نیز بیان داشت: شرایط خرید نفت که میان ایران و هند مذاکره شده شامل تجارت با استفاده از روپیه خواهد بود. بیشتر سودی که هند از شرایط جدید تجارت به دست می آورد غیرپولی است.

شرایط بازبینی شده تجارت میان ایران و هند، پرداخت پول نفت ایران به روپیه نزد بانک UCO را پیش‌بینی کرده که به دلیل عدم فعالیت بین‌المللی، در معرض تحریم های آمریکا قرار نمی‌گیرد. یک تغییر که در توافقات تجاری پیشین صورت گرفته، این است که کل پول واردات نفت ایران به روپیه پرداخت می شود و ایران از این پول برای واردات از هند استفاده خواهد کرد.

در این حالت حتی اگر بانک های ایرانی به سیستم پرداخت بین بانکی جهانی سوئیفت دسترسی نداشته باشند، هند همچنان می تواند نفت ایران را علیرغم تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران خریداری کند.

گانش کومار گوپتا، فدراسیون سازمان های صادرات هندی معتقد است که معافیت آمریکا و شرایط جدید تجارت دو جانبه به هر دوی صادرکنندگان  و واردکنندگان هندی کمک خواهد کرد.

وی به پایگاه خبری  Money DNA گفت: اگر تجارت دوجانبه به ایران اجازه دهد به هند نفت بفروشد و هند در عوض بتواند محصولات کشاورزی و سایر اقلام را به ایران بفروشد، این امر به صادرات هند رونق می بخشد.

تحریم های آمریکا برای واردات نفت ایران

به گفته مدیر PwC India، اما مزیت شرایط تجاری برای هند جنبه پولی نخواهد داشت زیر هند نفت را بر اساس قیمت پایه خریداری می‌کند بنابراین صرفه جویی نیست اما از جنبه هزینه ارز خارجی، صرفه جویی به حساب می‌آید و به کنترل کسری تجاری هند کمک خواهد کرد. گوپتا برآورد کرده که تحت تجارت دوجانبه جدید میان هند و ایران، صادرات به ایران ممکن است ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد کند.

به گفته این مسئول هندی، صادرات هند به ایران در سال مالی گذشته ۲.۵ میلیارد دلار بوده است که معادل کمتر از یک درصد از کل صادرات هند به ارزش ۳۰۲.۸ میلیارد دلار بود. در مقایسه، در سال مالی ۲۰۱۲-۲۰۱۱ که مکانیزم تجارت با روپیه ایجاد شد، واردات ایران از هند حدود پنج میلیارد دلار معادل دو تا ۲.۵ درصد از کل صادرات دهلی نو بود.

مریگانکا جایپوریار از کارشناسان اس اند پی گلوبال پلاتس نیز باور دارد نفت ایران جذابیت ویژه ای برای پالایشگاه های هندی خواهد داشت زیرا قیمت مناسبتری در مقایسه با گریدهای رقیب دارد.

همچنین امکان پرداخت پول نفت به روپیه در شرایط حساسی برای هند فراهم شده که این کشور با افت شدید ارزش پول خود مواجه شده و توافق برای پرداخت پول به روپیه، از فشار بر ذخایر ارزی خارجی هند نیز خواهد کاست. نفت سنگین ایران رقابتی ترین نفت سنگین برای پالایشگاه های هندی است.

طبق محاسبات پلاتس، نفت سنگین ایران که به ساحل غربی هند تحویل داده شده است دراکتبر میانگین قیمت ۷۶.۱۰ دلار در هر بشکه را داشته در حالی که قیمت نفت مدیوم عربستان سعودی ۸۰.۱۱ دلار در هر بشکه و قیمت نفت مارس آمریکا ۷۸.۹۹ دلار در هر بشکه بوده است.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*