خانه » بازرگانی » تعطیلی مرغداری های کشور در مقابل مشکلات پیش آمده
تعطیلی مرغداری های کشور در مقابل مشکلات پیش آمده
تعطیلی مرغداری های کشور در مقابل مشکلات پیش آمده

تعطیلی مرغداری های کشور در مقابل مشکلات پیش آمده

چهارآیین مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه اظهار داشت: به دلیل مشکلات متعدد، طی چهار سال بیش از پنج هزار مرغداری در کشور تعطیل شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، برومند چهارآیین در این جلسه ضمن بیان اینکه ظرفیت تولید مرغ در کشور یک و نیم برابر نیاز داخلی است، اعلام کرد: اکنون میزان تولید مرغ کشور به حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن می رسد که حدود ۲۰۰ هزار تن مازاد وجود دارد.

وی همچنین از فعالیت بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ مرغداری در سطح کشور هم خبر که ظرفیت تولید آنها ۳۵۰ میلیون قطعه در هر دوره است. وی تعداد کشتارگاه های طیور کشور را نیز ۲۸۰ مورد اعلام کرد که اکنون حدود ۲۴۰ مورد آنها فعال می باشند.

چهارآیین ارزش ریالی مرغ تولیدی کشور را نیز سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و توضیح داد: میزان سرمایه گذاری انجام شده در این صنعت بر اساس نرخ کنونی دلار به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد و همچنین ایران از نظر تولید مرغ رتبه هفتم جهان و رتبه اول خاورمیانه قرار دارد.

وی مرغ را یکی از مهمترین پروتئی ‎های مصرفی در ایران دانست که ۳۴ درصد پروتئین مصرفی کشور را به خود اختصاص داده است و تصریح کرد: اکنون سرانه مصرف مرغ در ایران ۲۵ کیلوگرم می باشد که با توجه به روند افزایشی که دارد می تواند به ۳۰ کیلوگرم نیز برسد و نیز هیچ نوع گوشتی نمی تواند جایگزین مرغ در ایران شود.

مرغداری ها مشکلات اساسی دارند

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، با بیان اینکه هم اکنون در کل کشور ۱۵۵ میلیون قطعه جوجه در حال پرورش است، افزود: با این میزان تولید برای تامین مرغ تا پایان آذرماه هیچ مشکلی نداریم. وی همچنین اشاره‌ای به وضعیت مصرف نهاده‌های طیور در کشور داشت و گفت: سالانه حدود ۱٫۲ میلیارد دلار انواع نهاده در کشور مصرف می شود.

چهارآیین از تامین نهاده های مورد نیاز مرغداران در کل کشور هم اطلاع داده و افزود: هم اکنون سه میلیون تن نهاده در بنادر کشور وجود دارد که نیاز مرغداران تا پایان سال را تامین خواهد کرد.

وی در ادامه از تفاوت زیاد بین هزینه تمام شده و قیمت عرضه مرغ به عنوان مهمترین مشکلات مرغداران یاد کرد و بیان کرد: این امر باعث ضرر مرغداران و تعطیلی آنها شده است به نحوی که ۵۲۰۰ مرغداری کشور به دلیل همین مشکلات طی سال های ۹۰ تا ۹۴ تعطیل شده اند. با ادامه این مشکلات سایر مرغداری ها نیز با مشکل مواجه خواهند شد و در آن صورت برای تامین نیاز کشور باید به واردات مرغ روی بیاوریم.

چهارآیین سرکوب قیمت مرغ را کاری نادرست دانسته و اظهار داشت: مرغداران در حال حاضر با هزینه های زیادی مواجهند و فقط بدهی معوق آنها به ۴۲۰ میلیارد تومان رسیده است به علاوه اکنون جریان نقدی برای خرید مرغ از مرغداران وجود ندارد و سرمایه آنها گاهی در قالب چک های چندماهه از بین می رود.

در انتها مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور اشاره‌ای نیز به وضعیت تامین گاز مرغداری های کشور داشت و با بیان اینکه اکنون ۵۷ درصد واحدهای مرغداری کشور گاز دارند، اظهار کرد: درصد مرغداری های مجهز به گاز در کرمانشاه نصف میانگین کشور است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

صدور مجوز ورود 20 هزار تن تخم مرغ به کشور توسط ستاد تنظیم بازار

صدور مجوز ورود ۲۰ هزار تن تخم مرغ به کشور توسط ستاد تنظیم بازار

دبیر ستاد تنظیم بازار با اعلام اینکه مجوز ورود ۲۰ هزار تن تخم مرغ به ...