خانه » بازرگانی » هزینه های کشتیرانی در حال صعود به دلیل عدم تامین ارز مورد نیاز
هزینه های کشتیرانی در حال صعود به دلیل عدم تامین ارز مورد نیاز
هزینه های کشتیرانی در حال صعود به دلیل عدم تامین ارز مورد نیاز

هزینه های کشتیرانی در حال صعود به دلیل عدم تامین ارز مورد نیاز

بازرگان نائب رییس اتاق بازرگانی بندر عباس اظهار داشت: هزینه های کشتیرانی با ارز آزاد محاسبه می شود و هیچ منبع ارزی برای تامین هزینه های خطوط کشتیرانی وجود ندارد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، مهرداد بازرگان با بیان این که هزینه کشتیرانی بر اساس نرخ روز به اضافه هزینه فلورانس ریسک محاسبه می گردد، گفت: یعنی اگر امروز ارز در بازار ۱۳٫۵۰۰تومان باشد برای کشتیرانی حدود ۱۴هزار تومان تمام می شود البته آزاد بودن ارز کشتیرانی به این دلیل می باشد که در سامانه نیما که هم باید خریدار ارز باشد و هم فروشنده آن، گاه خریدار وجود ندارد و گاهی فروشنده بنابراین کشتیرانی ارز خود را از بازار آزاد تامین می کند.

وی همچنین درباره علت تغییر قیمت حمل و نقل کشتیرانی ایران نیز توضیح داد: علت تغییر هزینه و قیمت حمل و نقل در کشتیرانی به این موضوع مربوط است که ایران با توجه به تحریم های فعلی، در حال حاضر منطقه ناامن و جنگی به شمار می رود.

بازرگان در ادامه تصریح کرد: موضوع تحریم منجر به افزایش حدود ۴برابری هزینه های کشتیرانی شده است به نحوی که اگر یک کانتینر گوشی آیفون با هزار دلار حمل می شد اکنون حداقل ۵هزا دلار هزینه دارد.

این فعال بخش خصوصی ضمن بیان این مطلب که علاوه بر تحریم، یکسری خطوط کشتیرانی بزرگ از کشور ما رفته اند و این موضوع نیز بر افزایش قیمت ها تاثیر داشته نیز افزود: نمی توانیم بگوییم الان انحصار دست کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است چرا که درحال حاضر خطوط کوچک دیگری در کنار کشتیرانی ایران فعالیت می کنند اما دیگر خط مستقیم برای کشتیرانی وجود ندارد و کشتی‌ها ابتدا باید به کشور عمان بروند و از آن جا خط عوض کنند که این موضوع منجر به افزایش هزینه های بیشتر در زمینه حمل ونقل دریایی شده است.

هزینه های کشتیرانی با نرخ ارز آزاد

وی در ادامه افزود: از طرفی سوخت کشتیرانی به شدت افزایش یافته و از طرف دیگر یکسری هزینه های برقی داخلی برای کشتی ها وجود دارد که آن‌ها نیز گران هستند بنابراین نمی توان گفت این افزایش هزینه ها تخلف به شمار می رود.

بازرگان بیان کرد: این که بگوییم کشتیرانی با این اقدام خواسته سدی بر سر راه صادرکنندگان ایجاد کند اشتباه می باشد اما با توجه به این که کشتیرانی جمهوری اسلامی متعلق به ایران است، می توانست با هزینه های کمتر عمل کند منتها این موضوع را باید مدنظر قرار دهیم که یکسری عوامل مانند جهش نرخ ارز دست کشتیرانی نبوده و به اجبار قیمت ها افزایش یافته است.

وی همچنین ضمن اشاره به این که قیمت های کشتیرانی بر پایه نرخ جهانی نیست و خودشان قیمت ها را افزایش داده اند، درباره آینده قیمت ها در زمان تحریم نیز گفت: افزایش قیمت بیشتر بعید نیست چرا که ما موج دوم تحریم ها را نیز در پیش داریم؛ بنابراین هم احتمال افزایش قیمت و هم ثبات قیمت وجود دارد.

نائب رییس اتاق بازرگانی بندر عباس درباره حضور پررنگ دلالان در زمینه حمل و نقل دریایی نیز بیان داشت: در حال حاضر در وضعیتی قرار داریم که به جای خطوط بزرگ و معروف، این دلالان هستند که کانتینر‌های ما را جابه جا می کنند در نتیجه این دلال است که با افزایش قیمت ها به ما فشار وارد خواهد کرد.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی

خرید و فروش ارز به نرخ بازار در بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی

بانک مرکزی با توجه به فراهم شدن زمینه برای اجرایی کردن دستورالعمل خرید و فروش ...