خانه » اخبار جهان » قیمت پالادیوم با افزایش قیمت خود رکوردهای جدیدی ثبت کرد
قیمت پالادیوم با افزایش قیمت خود رکوردهای جدیدی ثبت کرد
قیمت پالادیوم با افزایش قیمت خود رکوردهای جدیدی ثبت کرد

قیمت پالادیوم با افزایش قیمت خود رکوردهای جدیدی ثبت کرد

قیمت پالادیوم امسال در مقایسه با سایر فلزات ارزشمند عملکرد بهتری داشته است و روز سه شنبه به رکورد بالای جدیدی رسید و به قیمت طلا نزدیک شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، مجموعه ای از عوامل مانند تولید محدود تا کمبود شدید عرضه در بازار، علاقه سفته بازان به پالادیوم را جلب کرده و باعث بالا رفتن چشمگیر قیمت این فلز ارزشمند شده است.

پالادیوم عمدتا در کاتالیزور خودروها برای کاهش آلودگی مورد استفاده قرار می گیرد و امسال حدود ۷ درصد رشد کرده و روز سه شنبه به رکورد ۱۱۵۰.۵۰ دلار در هر اونس رسید که کمتر از ۱۰۰ دلار با قیمت طلای جهانی فاصله داشت.

برخی از تحلیلگران افزایش اخیر قیمت پالادیوم را به این نگرانی نسبت می دهند که روسیه به عنوان تولیدکننده بزرگ این فلز، ممکن است عرضه پالادیوم را در واکنش به اقدام آمریکا در خروج از یک معاهده هسته ای، محدود کند.

بر اساس نظر تحلیلگران چشم انداز تدابیر محرک اقتصادی بیشتر در چین که مصرف کننده بزرگ پالادیوم است نیز به بالا رفتن بیشتر قیمت این فلز کمک کرده است.

دولت چین در اقداماتی که هدف آن تشویق رشد اقتصادی بوده است طی روز گذشته پیش نویس مقررات جدید و کاهش مالیات ها را منتشر کرد.

قیمت پالادیوم در مسیر صعود

به گفته رابین بیهار، بانک سوسیته جنرال، اخباری که در چند روز اخیر از چین منتشر شده، از قیمت همه فلزات صنعتی پشتیبانی کرده و در قیمت پالادیوم که صنعتی ترین فلز گروه فلزات ارزشمند به شمار می رود نیز منعکس شده است.

پالادیوم اخیرا عملکرد بهتری نسبت به سایر فلزات ارزشمند داشته و طی ۷ هفته گذشته، بیش از ۳۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است در حالی که رشد قیمت طلا، پلاتین و نقره، تک رقمی بوده است. همچنین پالادیوم نرخ بالاتر نسبت به پلاتین را توانسته است حفظ کند.

بر اساس گزارش رویترز، کارستن منکه، تحلیلگر شرکت جولیوس بائر، در یادداشتی اظهار داشت: افزایش قیمت پالادیوم به دلیل امیدواری به این است که تدابیر اقتصادی جدید چین، به بازار خودروی این کشور رونق بیشتری خواهد بخشید. با این حال وی نسبت به تداوم روند افزایشی پالادیوم ابراز تردید کرد.

دولت آمریکا ۳۳ فرد و نهاد روسی را به فهرست تحریم های خود اضافه کرده بود. آمریکا همچنین تحریم هایی را علیه ارتش چین وضع کرده است.

تحریم های اخیر بیشتر ارتش روسیه و سازمان اطلاعات این کشور و یا طرف هایی که با این دو نهاد مراوده داشته اند را هدف گرفته است. دولت آمریکا همچنین تحریم‌هایی را علیه نیرو‌های مسلح چین وضع کرده است که در واکنش به خرید جنگنده های سوخو ۳۵ و موشک‌های اس ۴۰۰ از سوی روسیه بوده است. البته این اتفاقات همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران همراه بوده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

ادامه سقوط قیمت طلا در بازار جهانی این فلز گرانبها

ادامه سقوط شدید قیمت طلا در بازار جهانی این فلز گرانبها

در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی قیمت طلا تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار، به ...