خانه » بازرگانی » تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری
تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری
تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری

تغییرات شاخص کل قیمت مصرف کننده برای مهرماه سال جاری

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران در مهرماه سال جاری تمامی بخش های زیر مجموعه شاخص کل افزایش قیمت را نشان می دهند که سهم خوراکی ها و آشامیدنی ها ۱۶.۸ بوده است. همچنین دخانیات با ۴۶.۶ درصد بیشترین تورم را در بین اقلام مختلف مصرفی برای خود ثبت کرده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران در مهرماه سال جاری در تمامی بخش های زیر مجموعه شاخص کل شاهد افزایش قیمت بوده ایم. در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر (رب گوجه فرنگی)، گروه دخانیات، گروه سبزیجات (سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز)، گروه روغن ها و چربی ها (روغن جامد، روغن مایع)، گروه آشامیدنی ها (آب معدنی، قهوه فوری و آب میوه)، گروه گوشت (کنسرو ماهی، انواع ماهی)، گروه قند و شکر و شیرینی (کمپوت میوه، شکلات) و گروه میوه و خشکبار (پسته، مغز بادام، مغز گردو، خرما) بوده است.

همچنین بر این اساس در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات گروه ارتباطات (مکالمات تلفن همراه)، گروه آموزش (شهریه مدارس و دانشگاه ها)، گروه تفریح و فرهنگ (سفر زیارتی خارج کشور، لوازم التحریر، انواع تلویزیون، تجهیزات رایانه)، گروه مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها (فرش و موکت، انواع شوینده ها، لوازم خانگی، انواع ظروف آشپزخانه)، گروه کالاها و خدمات متفرقه (پوشک بچه، دستمال کاغذی، طلای ١٨ عیار، لوازم آرایشی و بهداشتی) و گروه پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل نشان می دهند.

شاخص کل قیمت از دید دهک‌های درآمدی

همچنین مرکز آمار درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در مهرماه را اعلام کرد که در آن دامنه تغییرات نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه ١٣٩٧ برای دهک های مختلف هزینه ای از حداقل خود یعنی ١٢,٧ درصد برای دهک اول تا ١۴.٣ درصد برای دهک دهم بوده است.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار از تورم منتهی به شهریورماه مشاهده گردید نرخ کالاها و خدمات مورد نیاز مردم با افزایش محسوسی مواجه بوده است؛ به گونه ای که در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها، شاهد رشد ۶.۳ درصدی نسبت به تیرماه و رشد ۳۴.۳ درصدی نسبت به شهریورماه سال قبل بوده ایم.

در این گروه، رشد نرخ کالاها نسبت به مردادماه به ترتیب برای خوراکی ها ۶.۳ درصد، نان و غلات ۲.۵ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۷.۸ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۷.۵ درصد، ماهی ها و صدف داران ۱۰.۴ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۶.۵ درصد، روغن ها و چربی ها ۴.۷ درصد، میوه و خشکبار ۶.۴ درصد، سبزیجات ۸.۹ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۶.۹ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۶.۹ درصد بوده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت طلا و سکه از هفته گذشته به دنبال نوسانات نرخ ارز

افزایش قیمت طلا و سکه از هفته گذشته به دنبال نوسانات نرخ ارز

کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران نوسانات نرخ ارز را عامل اصلی افزایش ...