خانه » بانک و بیمه » بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون خانوار کم درآمد در هفته اول آبان
بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون خانوار کم درآمد در هفته اول آبان
بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون خانوار کم درآمد در هفته اول آبان

بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون خانوار کم درآمد در هفته اول آبان

همتی رئیس کل بانک مرکزی کشور اعلام نمود: بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون خانوار کم درآمد در هفته اول آبان اختصاص خواهد یافت همچنین اقدامات بانک مرکزی طی روزهای اخیر باعث کاهش التهابات در بازار ارز شده و در تاریخ ۱۳ آبان نیز نه تنها اتفاق خاصی روی نخواهد داد بلکه پس از آن شاهد آرامش بیشتر در بازار خواهیم بود.

عبدالناصر همتی در دیدار با آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه در قم ضمن اشاره به تلاش بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و تأمین نیازهای مردم، بیان کرد: رئیس جمهور بیشترین نگرانی را نسبت به وضعیت بازار و معیشت مردم دارد و دائماً در حال پیگیری تحولات بازار ارز و اقدامات بانک مرکزی می باشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل اقتصادآنلاین، همتی همچنین در تشریح اقدامات بانک مرکزی در جهت کنترل قیمت ارز، توضیح داد: تقویت نقش بانک مرکزی در مدیریت بازار با افزایش ذخایر داخلی ارز، کنترل و مسدودسازی سایت ها و شبکه های دلالی، اعلام نرخ ساختگی و دستگیری دلالان و ملتهب کنندگان بازار با همکاری دادستانی کل کشور، سه اقدام مهم بانک مرکزی در روزهای اخیر بوده است که شاهد نتایج آن در کاهش التهابات بازار هستیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به اعتراف برخی از دلالان دستگیر شده به ارتباط با مراکز خارج از کشو نیز گفت: تلاش زیادی از سوی دلالان و عناصر ضدانقلاب برای به اوج رساندن التهابات در تاریخ ۱۳ آبان صورت گرفته بود که با تلاش همه مسئولان و اقدامات بانک مرکزی، معتقدیم در این تاریخ هیچ اتفاقی خاصی روی نخواهد داد و نیز پس از آن شاهد آرامش بیشتر در بازار خواهیم بود.

بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون خانوار

رئیس کل بانک مرکزی کشور با رد شایعه انتفاع دولت از افزایش نرخ ارز نیز اطلاع داد: افزایش نرخ ارز موجب افزایش هزینه های دولت شده است و دولت در همه شرایط به دنبال کنترل نرخ ارز می باشد.

همتی در ادامه ضمن تأکید بر تامین ۹.۵ میلیارد دلار ارز دولتی برای کالاهای اساسی و تلاش بانک مرکزی برای پوشش تمام نیازهای مردم از طریق سامانه نیما، افزود: در جلسه سران سه قوه، تصمیمات جدی برای برخورد با صادرکنندگانی که ارز خود را در سامانه نیما عرضه نکنند در دستور کار قرار گرفت که به زودی اجرایی خواهد شد.

وی عبور از شرایط دشوار فعلی را نیازمند همراهی اقشار مختلف مردم دانست و بیان کرد: بر این اساس بسته حمایتی دولت برای اقشار کم درآمد پیش بینی شده که در هفته اول آبان ماه، به حدود ۲۰ میلیون خانوار ارائه خواهد شد.

رئیس بانک مرکزی به عقب نشینی دولت آمریکا از به صفر رساندن فروش نفت ایران اشاره کرده و گفت: جمهوری اسلامی با روش های متنوع به فروش نفت خود ادامه می دهد.

وی همچنین در پایان با اشاره به ارائه گزارشات دائمی از سوی بانک مرکزی به مقام معظم رهبری از صرفه جویی و همراهی همه مراکز بین المللی از جمله جامع المصطفی(ص) العالمیه و بخش بین الملل حوزه علمیه برای عبور از شرایط فعلی تقدیر کرد.

آیت الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه نیز در این دیدار، خواستار توجه بیشتر به اقشار کم درآمد تا زمان رفع تنگناهای اقتصادی و شرایط فعلی اقتصادی شد.

از بسته حمایتی دولت تا نوسانات نرخ ارز

مسئولان نفتی کشور خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم های مجدد آمریکا علیه صنعت نفت ایران را بی ثمر دانسته‌ و معتقدند آمریکا برای وضع کردن تحریم های موثر علیه نفت ایران نیازمند اجماع جامعه جهانی می باشد و این در حالی است که جامعه جهانی در حال حاضر از جمله کشورهای اروپایی به شدت به برقرار ماندن برجام اصرار دارند.

البته خریداران نفت ایران ممکن است به رغم تحریم های آمریکا از هرگونه تخفیفی که ایران پیشنهاد می کند استقبال کنند. در این میان ایران نیز قادر است به دلیل هزینه پایین تولید نفت از مزیت های قیمتی برای جذب مشتریان خود استفاده نماید.

همچنین ایران می تواند دوره اعتبار فروش محموله های نفتی به مشتریان را  نسبت به سایر تولید کنندگان افزایش داده یا درباره نوع نفت و تاریخ بارگیری نفت با برخی پالایشگاه ها به صورت انعطاف پذیر رفتار نماید ولی آنچه که در این بین واضح است عدم توانایی کامل آمریکا در تحریم نفتی ایران خواهد بود.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*