خانه » خودرو و حمل و نقل » دولت اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی متناسب با تورم را دارد
دولت اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی متناسب با تورم را دارد
دولت اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی متناسب با تورم را دارد

دولت اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی متناسب با تورم را دارد

قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس اظهار کرد: طبق حکم قانون برنامه، دولت اختیار افزایش قیمت حامل های انرژی متناسب با تورم را دارد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، هادی قوامی در واکنش به صحبت های وزیر نفت برای افزایش نرخ بنزین،اعلام کرد: دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ پیشنهادی برای  افزایش قیمت حامل های انرژی داشته که با مخالفت مجلس روبه رو شده است، بنابراین اگر دولت بخواهد تغییرات محسوسی در نرخ سوخت ایجاد کند نیاز به مصوبه مجلس دارد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تصریح کرد: البته حکمی در قانون برنامه ششم توسعه وجود دارد که به دولت این اختیار را داده است که درصدی در قیمت حامل های سوخت تغییر ایجاد نماید، با این حساب اگر دولت بخواهد نرخ بنزین را متناسب با تورم افزایش دهد قانون این اختیار را به آن داده است.

وی در ادامه افزود: البته نمایندگان در زمان بررسی موضوع این حکم و قانون بودجه سال ۹۷ از دولت قول گرفته اند که افزایش قیمت بنزین تا پایان سال ۹۷ اتفاق نیفتد و مجلس آن زمان نگرانی هایی داشت وهنوز اتفاقاتی در فضای اقتصادی کشور رخ نداده بود.

افزایش قیمت حامل های انرژی یا سهمیه بندی

نماینده مردم اسفراین در مجلس دهم شورای اسلامی همچنین گفت: در آن زمان هنوز تحریم ها، تحولات ارزی و شوک چهار ارزی در فضای اقتصادی کشور اتفاق نیفتاده بود ولی در حال حاضر شوک چهارم ارزی قاچاق سوخت را مقرون به صرفه کرده و متاسفانه انگیزیه برای قاچاق بخشی از حامل های تولیدی کشور از جمله گازوییل و بنزین افزایش پیدا کرده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس در انتها درباره افزایش نرخ بنزین تا پایان سال نیز گفت: دولت برای سهمیه بندی و دو نرخی کردن حامل های انرژی دو لایحه دارد که باید دید سرنوشت این لوایح در مجلس چه خواهد بود.

البته علی بختیار عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی نیزگفته است: تاکنون اجازه ای برای سهمیه بندی سوخت از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت داده نشده است، اما در آینده این امر ممکن است اتفاق افتد.

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به مطالب منتشر شده در خصوص سهمیه بندی بنزین گفته است: با توجه به تفاوت فاحشی که بین قیمت سوخت در داخل و خارج از کشور به دلیل افزایش نرخ ارز ایجاد شده است، میزان قاچاق سوخت افزایش پیدا کرده است و بر این اساس بحث سهمیه بندی ضروری است عملیاتی شود یا سامانه کارت سوخت اجرایی گردد.

وی همچنین توضیح داد: تاکنون بین دولت و مجلس شورای اسلامی در این زمینه توافقی صورت نگرفته اما آنچه که مسلم است دولت مکلف است طبق قانون بودجه سال ۱۳۹۷ قیمت ها را ثابت نگه دارد.

کد تخفیف