خانه » عمومی اقتصاد » افزایش قیمت در بخش مسکن به تولیدنشدن آپارتمان جدید برمی‌گردد
افزایش قیمت در بخش مسکن به تولیدنشدن آپارتمان جدید برمی‌گردد
افزایش قیمت در بخش مسکن به تولیدنشدن آپارتمان جدید برمی‌گردد

افزایش قیمت در بخش مسکن به تولیدنشدن آپارتمان جدید برمی‌گردد

رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: قبل از CFT عملکرد دستگاه های اجرایی، وزارت راه و شهرسازی و تولید نشدن آپارتمان جدید در افزایش قیمت در بخش مسکن تاثیرگذار بوده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، محمدرضا رضایی درباره دلایل افزایش قیمت در بخش مسکن و تاثیر تصویب CFT بر تغییر قیمت آن توضیح داد: تصویب یا رد لایحه CFT قاعدتا نباید در معاملات داخلی کشور به ویژه معاملات بخش مسکن تاثیرگذار باشد چرا که قبل از CFT تامین کمبود مسکن راه حل مشکلات این بخش به شمار می رود.

رضایی با متاثر دانستن اقتصاد کشور از تصویب یا رد لایحه CFT، بیان کرد: درست است که  CFT بر کلان اقتصاد کشورمان تاثیرگذار است اما قبل از آن باید به بافت فرسوده و سرمایه گذاری در این بخش توجه اساسی داشته باشیم.

نماینده مردم جهرم در مجلس اظهار داشت: سالانه به یک میلیون آپارتمان جدید در کشور نیاز داریم اما در خوشبینانه ترین حالت کمتر از ۴۰۰ هزار واحد تولید می شود و با این شرایط طبیعی است که این کمبود روی هم انباشته شده و نیاز بزرگتری شکل گیرد و قیمت ها در این بخش به دلیل افزایش تقاضا بالا می ماند.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: قبل از آنکه تصویب یا رد لایحه CFT بخواهد بر افزایش یا کاهش قیمت مسکن تاثیرگذار باشد این  عملکرد ضعیف وزارت راه و شهرسازی و تولید نشدن آپارتمان جدید است که بر صعودی شدن قیمت ها در بخش مسکن تاثیرگذار بوده است.

علل افزایش قیمت در بخش مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس در انتها خواستار توجه رییس جمهور به این مسئله در بحث تغییرات کابینه شد و گفت: امیدوارم آقای روحانی به چالش های بخش مسکن و توجه به رفع آنها با تغییر وزیر راه و شهرسازی توجه ویژه تری کند.

لازم به ذکر است کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (Combating the Financing of Terrorism) یا همان CFT می باشد که تصویب این لایحه ازجمله شرایط حذف دائم ایران از لیست سیاه FATF یا گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی است. کارگروه اقدام مالی، (Financial Action Task Force) یا FATF در سال ۱۹۸۹ میلادی از سوی کشورهای گروه هفت (G7) شکل گرفته است.

این یک سازمان بین دولتی می باشد که اهدافی مانند توسعه و پیشرفت واکنش بین المللی در مقابل پولشویی دارد. پس از واقعه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی، مسئله تأمین مالی تروریسم به‌عنوان مسیری تازه برای این سازمان مطرح و این موضوع به عنوان یک مأموریت جدید به آنها محول شد.

در سال ۲۰۰۸، مسئله تأمین مالی فعالیت های اشاعه ای و تسلیحات کشتار‌جمعی شیمیایی و اتمی به عنوان دیگر مأموریت های این گروه در فهرست کارشناسی های FATF قرار گرفت.

البته کارکرد کنونی این سازمان وضع استانداردهایی برای مقابله با پولشویی، تأمین مالی تروریسم و سایر جرائمی است که سلامت نظام مالی را تهدید می نماید. آنچه استانداردهای جهانی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم نامیده می شود در قالب ۴۰ توصیه برای مبارزه با پولشویی و ۹ توصیه ویژه برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم منتشر شده است و تقریبا در سطح جهانی قبول عام یافته است.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

مشکل جدی در ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران با لیست سیاه FATF

مشکل جدی در ورود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران با لیست سیاه FATF

درصورتی که ایران به صورت کامل از لیست سیاه سازمان FATF خارج نشود در توسعه ...