خانه » اقتصاد دیجیتال » قیمت گوشی تلفن همراه در استانه کاهش ۴۰ درصدی می‌باشد
قیمت گوشی تلفن همراه در استانه کاهش 40 درصدی می‌باشد
قیمت گوشی تلفن همراه در استانه کاهش ۴۰ درصدی می‌باشد

قیمت گوشی تلفن همراه در استانه کاهش ۴۰ درصدی می‌باشد

در شرایطی که قیمت گوشی تلفن همراه پس از روند افزایشی، در هفته گذشته با کاهش روبرو بود رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه اظها رداشت: اگر ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی توقیف شده توسط سازمان حمایت قیمت گذاری شود و از سوی دیگر ارز نیمایی برای واردات این محصول تامین گردد، قیمت موبایل تا ۴۰ درصد کاهش پیدا می کند.

به گزارش آی آر اقتصاد، قیمت گوشی تلفن همراه طی ماه های اخیر با نوسانات نرخ ارز افزایش عجیبی داشته، اما در هفته گذشته قیمت انواع تلفن همراه با کاهش مواجه شد که گزارش میدانی خبرنگار ایسنا نیز گویای ارزانی موبایل تا ۲ میلیون تومان در برخی برندها می باشد.

لازم به ذکر است که فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این نیز درباره دلایل افزایش قیمت موبایل در بازار اینگونه توضیح داده بود: بازار تلفن همراه، بازاری کاملا وابسته به ارز است که نوسانات نرخ ارز قطعا در قیمت آن تاثیر دارد، اما بیش از ۳۰ درصد افزایش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار به دلیل کمبود عرضه است.

علیرغم کاهش قیمت گوشی تلفن همراه به دنبال کاهش نرخ از، ابراهیم درستی نائب رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه فروشندگان گوشی تلفن همراه در این باره اعلام کرد: هم اکنون ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در گمرک توقیف شده که به دلیل پرونده‌های تخلف گذشته و یا دیرکردن در مراحل ترخیص و تامین ارز می باشد.

قیمت گوشی تلفن همراه در آستانه کاهش ۴۰ درصدی

این کالا منتظر قیمت گذاری از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هستند که باید هر چه سریعتر صورت گرفته و با عرضه این موبایل ها، بازار این کالای ضروری نیز رنگ آرامش به خود بگیرد.

وی در ادامه تصریح نمود: اگر ارز نیمایی به صورت مستمر و منظم برای واردات موبایل اختصاص یابد و واردکنندگان بتوانند سهم بازار را تامین کنند،‌ قطعا قیمت تلفن همراه در آینده‌ای نزدیک با کاهش قابل توجهی مواجه خواهد شد، اما هم اکنون یکی از مسائلی که باعث شده قیمت موبایل افزایش یابد، کمبود جنس و کالا در بازار است.

درستی همچنین ضمن بیان این مطلب که طی هفته گذشته شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت موبایل و تبلت در بازار بودیم،‌ تاکید کرد: اگر اتفاقاتی که مطرح کردم از قیمت گذاری تا تامین ارز و سهم بازار رخ دهد، شاهد کاهش قیمت موبایل تا ۴۰ درصد و حتی بیشتر نیز خواهیم بود، اما باید این نکته را مدنظر قرار داد که فروشنده موبایل، گران فروش نبوده و عمده تخلف متوجه توزیع کنندگان و وارد کنندگان عمده تلفن همراه است، البته این مسئله را که برخی فروشندگان هم ممکن است در این میان مرتکب تخلف و گران‌فروشی شوند، منکر نمی شویم اما گرانی در بازار موبایل دلایل دیگری دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در انتها به صفر شدن قاچاق موبایل در راستای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه اشاره کرده و اظهارکرد: در گذشته ‌سالانه بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان تلفن همراه به کشور قاچاق می‌شد، اما از زمانی که طرح ریجستری اجرایی شده قاچاق آن تقریبا به صفر رسیده است. بنابراین مسئولان باید هر چه سریعتر در راستای ساماندهی بازار موبایل اقدامات لازم را انجام دهند، تا التهابات بازار آن برطرف شود.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*