خانه » اخبار جهان » رئیس جمهور آمریکا بدون متحدانش نمی تواند ایران را به چالش بکشد
رئیس جمهور آمریکا بدون متحدانش نمی تواند ایران را به چالش بکشد
رئیس جمهور آمریکا بدون متحدانش نمی تواند ایران را به چالش بکشد

رئیس جمهور آمریکا بدون متحدانش نمی تواند ایران را به چالش بکشد

شبکه خبری بلومبرگ در سرمقاله روز جمعه خود به اختلافات بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با کشورهای اروپایی نوشته است آمریکا بدون متحدانش نمی تواند ایران را به چالش بکشد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، وبگاه شبکه خبری بلومبرگ در این سرمقاله به اختلافات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با اشاره به تلاش های دولت ترامپ برای قطع ارتباط ایران با سامانه موسوم به سوئیفت، آن را ایده ای بد توصیف کرده است.

سوئیفت سرواژه ای است که از کنار هم قرار گرفتن حرف اول عبارت جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی در زبان انگلیسی ایجاد شده است.

مقر اصلی این شبکه  بلژیک می باشد که کلیه تراکنش های مالی جهانی را تسهیل می کند، اما اعضای هیئت مدیره آن را مدیران بانک های آمریکایی تشکیل داده اند. دولت آمریکا بعد از خروج از برجام، فشارها برای قطع دسترسی ایران به این شبکه را تشدید کرده است.

بلومبرگ همچنین نوشته است: دولت ترامپ ظاهراً برای قطع ارتباط ایران با سامانه مالی جهانی مصمم می باشد. واشنگتن، همزمان با احیای تحریم ها علیه ایران از ماه آینده احتمال می رود شبکه پیام رسانی سوئیفت را هم که پرداخت های برون مرزی را تسهیل می کند، هدف قرار دهد که این اقدام ایده بدی است.

اختلاف رئیس جمهور آمریکا با کشورهای اروپایی

این رسانه آمریکایی همچنین تصریح نمود دخالت در کار سوئیفت، شکاف در حال گسترش میان آمریکا و اتحادیه اروپا را گسترده تر خواهد کرد. اولویت باید روی ترمیم این ائتلاف باشد. تحت فشار گذاشتن آن، در راستای منافع آمریکا نبوده و هدف وسیع تر ما برای تغییر رفتار ایران را محقق نخواهد کرد.

بلومبرگ خاطرنشان کرده است که وادار کردن سوئیفت به قطع رابطه با ایران مستلزم این است که این نهاد از قوانین اروپا تخطی نماید و این کاری است که سوئیفت گفته آن را انجام نخواهد داد.

پایبندی کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، روسیه و چین به برجام که در سال ۲۰۱۵ منعقد شه است، اقدام بیهوده ای نمی باشد زیرا نکته قابل توجه درمورد کشور‌های اتحادیه‌ی اروپا این است که آن ها در شبکه پرداخت پیمان بروکسل که ارتباط مستقیمی با مقوله شبکه سوئیفت‌ جهانی دارد، قدرت و نفوذ بیشتری نسبت به آمریکا دارند.

شبکه سوئیفت‌ جهانی در دهه‌ی ۱۹۷۰ توسط گروهی از بانک های جهانی تأسیس شده است تا از این طریق بجای اجازه دادن به کشورها یا بانک های بزرگ برای اعمال استانداردهای دلخواه خود، اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات مالی را به شکل شفاف در اختیار داشته باشند.

سوئیفت شبکه ای است که متعلق به اعضا و تأمین کنندگانش می باشد و به خاطر نقش کلیدی خود در صنعت بانکداری، در حکم ستون فقرات بانکداری بین المللی مدرن به شمار می رود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

تقدیر FATF از کارهای موثر نظام بانکی ایران برای جلوگیری از پولشویی

تقدیر FATF از کارهای موثر نظام بانکی ایران برای جلوگیری از پولشویی

حمید بعیدی‌ نژاد سفیر ایران و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته ای در ...