خانه » بانک و بیمه » حجم نقدینگی روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می دهد
حجم نقدینگی روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می دهد
حجم نقدینگی روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می دهد

حجم نقدینگی روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می دهد

براساس آخرین آماری که بانک مرکزی از تغییرات نقدینگی اعلام کرد حجم نقدینگی در پایان مرداد ماه سال جاری به بیش از ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش آی ار اقتصاد به نقل از ایسنا، با وجود انتقاداتی که در برخی موارد نسبت به حجم نقدینگی موجود مطرح شده است، روند رو به رشد آن همچنان ادامه دارد.

آخرین آماری که توسط بانک مرکزی از تغییرات نقدینگی اعلام شد نشان دهنده آن است که حجم ‌آن با رشد ۲۰.۵ درصدی نسبت به مردادماه سال گذشته تا ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان ثبت شده است.

این رقم در مقایسه با ۱۳۶۶ هزار میلیارد تومان مرداد ۱۳۹۵ تا بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رشد داشته است. هم‌چنین نسبت به  اسفندماه سال گذشته ۷.۸ دهم درصد رشد را ثبت کرده اتس. این در حالی است که در مقایسه با ۱۶۰۲ هزار میلیارد تومان تیرماه امسال نیز حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان در یک ماه افزایش یافته است.

درمجموع با وجود رشد مستمر نقدینگی، از سرعت آن در مردادماه سال جاری تا حدودی کاسته شده است؛ به نحوی که در مردادماه سال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۴.۳ درصد افزایش داشته که این رشد برای سال جاری به ۲۰.۵ دهم درصد می‌رسد.

حجم نقدینگی همچنان رشد می کند

از مجموع نقدینگی ۱۶۴۶ هزار میلیاردی موجود، حدود ۱۴۱۵ هزار میلیارد تومان مربوط به شبه پول یعنی مجموع سپرده های بانکی مردم بوده است و تا ۲۳۱ هزار میلیارد تومان دیگر به پول در گردش اختصاص یافته است.

علیرغم حجم بالای نقدینگی، بخش تولیدی کشور با کمبود منابع مواجه بوده که چندی پیش همتی رئیس کل بانک مرکزی که از ابتدای حضورش در این بانک، انتقاداتی زیادی نسبت به روند رو به رشد نقدینگی در سال های اخیر مطرح کرده است، در جلسه ای که با مدیران عامل بانک ها برگزار شده بود، بر اهمیت مهار آن و هدایت به سمت تولید تاکید کرده است.

رشد بی رویه نقدینگی، باعث رشد سریع تقاضا برای کالاها و خدمات در جامعه شده و چون در کوتاه مدت عرضه کالا و خدمات محدود است این امر منجر به ایجاد تورم در اقتصاد خواهد شد. کنترل حجم نقدینگی هدف نهایی کشورها برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی مانند ایجاد رشد در تولیدات، کنترل تورم، ایجاد موازنه در پرداخت های خارجی و ایجاد اشتغال می باشد.

کنترل نقدینگی را می توان به عنوان وسیله ای برای رسیدن به اهداف نهایی اقتصاد دانست بدین منظور حجم نقدینگی به گونه ای در نظر گرفته می شود که با حمایت از رشد تولیدات داخلی در حد ظرفیت های تولیدی از بروز تورم جلوگیری نماید. مقامات پولی کشورها با استفاده از سیاست های پولی رشد نقدینگی را کنترل می کنند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کنترل نقدینگی راهی موثر برای کنترل تورم در اقتصاد ایران

کنترل نقدینگی راهی موثر برای کنترل تورم در اقتصاد ایران

نقدینگی یا همان حجم پول، در واقع مجموع پول و شبه پول است. نقدینگی بر ...