خانه » خودرو و حمل و نقل » تحریم خارجی و مشکلات داخلی بخشی از مشکلات صنعت خودرو
تحریم خارجی و مشکلات داخلی بخشی از مشکلات صنعت خودرو
تحریم خارجی و مشکلات داخلی بخشی از مشکلات صنعت خودرو

تحریم خارجی و مشکلات داخلی بخشی از مشکلات صنعت خودرو

حسن کریمی کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: در شرایط فعلی خودروسازان با تحریم خارجی و مشکلات داخلی مختلفی روبرو هستند می توانند با واگذاری شرکت های غیرمرتبط و همچنین شرکت های مرتبط زیان ده، به اصلاح ساختار مالی و کاهش هزینه های خود اقدام نمایند.

به گزارش آی آر اقتصاد کریمی سنجری در گفت‌وگو با ایسنا، بیان داشت: در طول چند دهه فعالیت صنعت خودرو، دو خودروساز بزرگ کشور در برهه های مختلف به علل مختلف از جمله فشارهای بیرونی در حوزه بنگاه داری در بخش هایی غیرمرتبط با خودروسازی وارد شده اند.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه با بیان اینکه این امر سبب شده است که بخشی از منابع خودروسازی در حوزه های غیرمرتبط هزینه شود، خاطرنشان ساخت: در شرایط فعلی که خودروسازان با مشکل کمبود شدید نقدینگی و از طرفی زیان دهی مواجه هستند یکی از راهکارها برای بهبود وضعیت، واگذاری شرکت های زیرمجموعه غیرمرتبط می باشد.

تحریم خارجی و مشکلات داخلی صنعت خودرو

وی همچنین تصریح نمود: برخی از شرکت های زیرمجموعه غیرمرتبط خودروسازی زیان ده نیز می باشند که این موضوع موجب شده بخشی از منابع مالی صنعت خودرو صرف اداره این شرکت های زیان ده شود.

کریمی سنجری همچنین بیان کرد: در شرایط فعلی که تحریم خارجی نیز وجود دارد خودروسازان می توانند با واگذاری شرکت های زیرمجموعه غیرمرتبط با فرایند تولید خودرو و قطعات، از یک سو از دست بنگاه های زیان ده خلاص‌ شده و از سوی دیگر نقدینگی به دست‌ آمده از این واگذاری را صرف فرایندهای مالی این صنعت از جمله پرداخت مطالبات قطعه سازان نمایند.

این کارشناس با بیان این مطلب که متاسفانه برخی از شرکت های مرتبط با خودروسازی در صنعت خودرو نیز زیان ده می باشند، توضیح داد: در دو دهه گذشته تحت فشارهای برخی مسولان دولت و مجلس، خودروسازان برخی سایت های خودروسازی و قطعه سازی را در نقاطی از کشور ایجاد کرده‌اند که از نظر اقتصادی فعالیت آنها فاقد توجیه اقتصادی می باشد که این سایت های زیان‌ده بار اضافه ای بر گردن صنعت خودرو می باشند.

وی در انتها خاطر نشان کرد:‌ در این موارد نیز خودروسازان می توانند با واگذاری سایت های تولید زیان‌ده خود به بخش خصوصی، اصلاح قابل ملاحظه ای در ساختار و هزینه های مالی انجام دهند.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند

خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: همه قطعات خودرو مشمول استاندارد اجباری نمی ...