خانه » عمومی اقتصاد » جزئیات اقتصاد کشور از زبان عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور
جزئیات اقتصاد کشور از زبان عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور
جزئیات اقتصاد کشور از زبان عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور

جزئیات اقتصاد کشور از زبان عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور

عادل آذر رئیس کل دیوان محاسبات کشور اظهار داشت: شهرداران کشور ازجمله شهردار تهران مشمول قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان می باشند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، عادل آذر در ادامه افزود: بر اساس قانون منع بکارگیری بازنشستگان، ۱۷۰ تا ۲۰۰ نفر از مقامات یا هم ترازان آنها باید پست خود را ترک نمایند.

وی همچنین بیان داشت: ۱۵ استاندار کشور هم مشمول این قانون شده اند و باید تا پایان فرصت قانونی مسئولیت خود را تحویل دهند.

عادل آذر همچنین ضمن بیان این مهم که دیوان محاسبات از آذر پارسال به طور جدی نوسانات نرخ ارز و مدیریت منابع ارزی کشور را رصد می کند، گفت: بانک مرکزی گارد خاصی در برابر نظارت های دیوان گرفته بود و به ما اطلاعات و دسترسی های لازم را نمی داد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور همچنین تصریح نمود: هیأت مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را به صورت محرز مشاهده نموده و بر انفصال رئیس کل بانک مرکزی و معاونان ایشان رأی داد. در سال گذشته ۲۲ میلیارد دلار ارز مداخله ای به بازار تزریق شده است.

گزارش عادل آذر درباره نوسانات ارز

وی همچنین بیان نمود: در ارتباط با نوسانات نرخ ارز در سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ سه پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده است که هیأت مستشاری رأی یکی از آنها را صادر کرده و دو پرونده دیگر در دادسرای دیوان در حال بررسی می باشند.

عادل آذر ضمن اشاره به این مطلب که در تفریغ بودجه سال گذشته ۶۸۰۰ بند تخلف قانونی شناسایی شده است، توضیح داد: ۴۹۴۴ بند تخلف در قالب ۱۸۰۰ فقره پرونده تخلف از مرحله حسابرسی به دادسرا ارجاع شده است.

وی همچنین افزود: از این تعداد ۷۲۰ پرونده منجر به دادخواست شده که دادستان دیوان آنها را برای هیأت های مستشاری ارسال کرده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه افزون کرد: از مجموع پرونده های هیأت های مستشاری در یک سال و نیم اخیر ۱۰۶۶ فقره رأی صادر شده که بر اساس این آراء ۲۱۶۰ نفر از مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی به انفصال از خدمت، جبران ضرر و زیان، کسر حقوق، توبیخ کتبی و تذکر محکوم شدند.

اظهارات عادل آذر دربارحقوق نجومی

وی همچنین اعلام نمود: در این مدت ۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش اقدامات پیشگیرانه حسابرسی و ۱۳۶۲ میلیارد تومان در مرحله دادسرایی به خزانه بازگشت همچنین در سال ۹۶ معادل ریالی ۴ میلیارد دلار به خزانه بازگشت. با بررسی پرونده های حقوق های نجومی ۳۵ میلیارد تومان به بیت المال برگردانده شد.

عادل آذر اطلاع داد: در سه ماه گذشته یک پرونده به موضوع پرداخت حقوق بالای ۳۵ میلیون تومان در دیوان محاسبات تشکیل و بررسی شد همچنین در موضوع پرداخت ها به نمایندگان مجلس تاکنون پرداخت غیرقانونی مشاهده نشده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در انتها گفت خاطر نشان کرد: بر اساس بررسی های دیوان، به اهدافی که برای اقتصاد مقاومتی تعریف شده بود نرسیدیم اگرچه در برخی استانها اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وی در شهریور ماه سال جاری نیز اعلام کرده بود: در سال گذشته از بین ۱۰۰ پرونده استان گلستان تنها ۳ پرونده مشکل داشته و فقط یک مورد مجرم شناخته شده است و این نشان می دهد که گلستان یکی از استان های با درجه سلامت مالی بالا می باشد.

همچنین در سال جاری با توجه به اعلام شعار سال از  سوی مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید ملی گلستان جزء استان هایی است که خرید کالاهایی خارجی که مشابه داخلی دارند، در آن کم است.

وی همچنین اظهار کرده بود: درآمدهای نفتی دولت در سه ماهه اول سال جاری ۲.۷ درصد رشد داشته است و از طرفی درآمد هر بشکه نفت خام در بودجه ۵۵ دلار بسته شده اما با قیمت ۷۰ دلار فروخته شده است.

کد تخفیف
x

بررسی بیشتر

بی تاثیری رشد اقتصادی حاصل از نفت با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت

بی تاثیری رشد اقتصادی حاصل از نفت با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت

بنا بر پیش­بینی حیدر مستخدمین حسینی، با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت و ...