خانه » اخبار جهان » تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه پیش از این اعمال شده است
تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه پیش از این اعمال شده است
تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه پیش از این اعمال شده است

تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه پیش از این اعمال شده است

سعید میرترابی کارشناس مسائل انرژی اظهار داشت: ایالات متحده تمام تلاش دیپلماتیک خود برای اعمال آنچه که تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه می نامد، تا کنون انجام داده است.

به گزارش ای آر اقتصاد دکتر میرترابی، در مورد وضعیت صادرات نفت ایران پس از آنچه که تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه نامیده می شود، توضیح داد: تجارت نفت موضوعی نیست که خریدار و فروشنده بتوانند در آن تغییرات سریع انجام دهند. بنابراین ایالات متحده تمام تلاش دیپلماتیک خود را از قبل آغاز کرده تا فروش نفت توسط ایران را محدود نماید.

وی همچنین در ادامه افزود: به دلیل آنکه پیدا کردن فروشندگان عمده برای خریداران در کوتاه مدت امکان پذیر نمی باشد و نیز با در نظر گرفتن ماهیت بلندمدتی که قراردادهای نفتی دارد، آمریکا از قبل با رایزنی، لابی و فشار به مشتریان نفت ایران سعی در ایجاد اخلال در این موضوع کرده است.

میرترابی تصریح نمود: آمریکا به صورت ناگهانی و پس از ۱۳ آبان قادر به اعمال تحریم های نفتی علیه ایران نمی باشد چون این کار به معنای وارد کردن شوک به بازار نفت بوده بنابراین ناچار است به صورت تدریجی این کار را انجام دهد.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: پس از آنکه آمریکا در این خصوص رایزنی‌های خود را انجام داد برخی کشورها مثل کره جنوبی و ژاپن خرید نفت را از ایران کاهش دادند و برخی کشورها مانند هند نیز در این مورد نوسان داشتند و موضع ثابتی از خود نشان ندادند.

تحریم های ماه نوامبر یا آبان ماه از قبل آغاز شده است

میرترابی همچنین ضمن بیان این مطلب که در حال حاضر صادرات نفت و میعانات گازی ایران به دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می رسد، افزود: اگر وضعیت با روند فعلی پیش برود پیش بینی می شود  به تدریج حداقل یک میلیون و حداکثر یک و نیم میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران کاهش پیدا کند. این تخمین براساس تجربه های گذشته می باشد اما با توجه به ساز و کارهای اروپا برای حفظ مبادلات با ایران احتمال می رود این میزان کاهش در صادرات نیز اتفاق نیفتد.

وی در انته ضمن توضیح علت افزایش تولید نفت توسط روسیه با وجود رایزنی ایران نیز اظهار داشت: روسیه عضو اوپک نی باشد. از طرف دیگر این کشور در حوزه نفتی اگرچه همکاری نزدیکی با ما دارد اما در عین حال با عربستان نیز مراودات مشترکی تعریف کرده و در این زمینه منافع خود را لحاظ خواهد کرد. بر همین اساس اینکه ایران بتواند روسیه را در راستای منافع خود در بازار نفت متقاعد کند قطعیت ندارد؛ البته ایران می تواند بحث سوآپ نفتی را با روسیه دنبال کند.

آنچه امروز از آن به عنوان سوآپ در معاملات نفتی یاد می شود به زبان ساده به این معنی است که دولت یا تجار بخش خصوصی، نفت یا گاز را در یک مرز کشور از همسایگان دریافت کرده و در مرز دیگر به افراد مورد نظر آنان تحویل می دهند که در صورت موفقیت در این قرارداد کاهش صادرات نفت ایران علیرغم تحریم ها تغییر محسوسی نخواهد داشت.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

کالای استراتژیک نفت در انتهای مسیر ارزشی طی چند دهه آینده

کالای استراتژیک نفت در انتهای مسیر ارزشی طی چند دهه آینده

در چند دهه آینده نفت به عنوان کالای استراتژیک دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت ...