خانه » بازرگانی » واردات دارو با نرخ ارز دولتی و احتمال ایجاد رانت و سوء استفاده برخی شرکت‌ها
واردات دارو با نرخ ارز دولتی و احتمال ایجاد رانت و سوء استفاده برخی شرکت‌ها
واردات دارو با نرخ ارز دولتی و احتمال ایجاد رانت و سوء استفاده برخی شرکت‌ها

واردات دارو با نرخ ارز دولتی و احتمال ایجاد رانت و سوء استفاده برخی شرکت‌ها

خالقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به اختصاص ۳.۵ میلیارد دلار ارز به واردات دارو اشاره نموده و اظهار داشت: جهت جلوگیری از سوء استفاده و رانت، باید تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار بیمه ها قرار گیرد.

به گزارش ای آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، بشیر خالقی ضمن اشاره به پیگیری ها و جلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص مساله دارو و تجیزات پزشکی بیان نمود: در مورد دارو پیگری های زیادی صورت گرفته و پیش از تعطیلی دو هفته ای مجلس جلسه ای با حضور رییس مجلس، وزیر بهداشت و سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار گردید که این جلسات همزمان با آغاز به کار مجلس پس از تعطیلات، ادامه خواهد یافت.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام نمود: ۹۵ درصد داروها تولید داخل است، البته بخشی از مواد اولیه برخی داروها وارداتی بوده و چند نوع دارو هم که گران قیمت می باشند و با تکنولوژی بالا تهیه می شود، وارداتی است که در سال های اخیر استفاده از این داروها توسط بیماران صعب العلاج افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه به سوء استفاده برخی و احتمال وجود رانت در تخصیص ارز دولتی به واردات دارو اشاره نموده و افزود: در ماه های اخیر و با افزایش و نوسان نرخ ارز شاهد سوء استفاده برخی از واردات دارو بوده ایم. ۳٫۵ میلیارد دلار ارز به واردات دارو تخصیص داده شده ولی به نظر می رسد برای جلوگیری از سوء استفاده و رانت، باید تخصیص ارز مورد نیاز برای دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار بیمه ها قرار گیرد.

واردات دارو با نرخ ارز دولتی

خالقی همچنین با اعلام تخلف برخی شرکت ها در زمینه واردات دارو و تجهیزات پزشکی بیان داشت: در مورد دارو برخی شرکت ها تخلف می کنند و در شرایطی که دارو و تجهیزات پزشکی را با ارز دولتی وارد کشور کرده اند، با قیمت بسیار بالا می فروشند و این در حالی است که شاهد برخورد با قوت و با قدرت با متخلفان و آنهایی که با جان و سلامت مردم را به بازی گرفته اند، نیستیم.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس در انتها تصریح نمود: از آنجا که دارو با سلامت مردم در ارتباط مستقیم است، دستگاه های مسئول باید با جدیت تمام موضوع احتکار دارو را پیگیری کنند و اگر تخلفی هم صورت گرفته باشد باید برخورد جدی و قاطع انجام دهند.

پیش از این نیز وزیر بهداشت با اشاره به قول رئیس جمهور برای تأمین ارز مورد نیاز حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفته بود: همانطور که آقای رئیس جمهور قول دادند ارز مورد نیاز در حال تأمین بوده و تا پایان سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.

وی همچنین با اعلام این مطلب که ۲۲ هزار قلم دارو و تجهیزات پزشکی به واسطه ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می شوند، گفته بود: ما مجازات هایی را برای آن دسته از شرکت ها که در روند تأمین دارو و تجهیزات مورد نیاز مردم اخلال و کارشکنی می کنند در نظر گرفته ایم که در آینده مشخص خواهد شد.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

افزایش قیمت انواع لوازم خانگی با وجود تخصیص ارز به صورت دولتی

افزایش قیمت انواع لوازم خانگی با وجود تخصیص ارز به صورت دولتی

در حالی که قیمت انواع لوازم خانگی از اردیبهشت ماه افزایش یافته است و سازمان ...