خانه » اخبار جهان » لیر ترکیه هفته جاری معاملات را با روند کاهشی آغاز نموده است
لیر ترکیه هفته جاری معاملات را با روند کاهشی آغاز نموده است
لیر ترکیه هفته جاری معاملات را با روند کاهشی آغاز نموده است

لیر ترکیه هفته جاری معاملات را با روند کاهشی آغاز نموده است

به دنبال روند خوب لیر ترکیه در برابر دلار طی هفته گذشته فعالان بازار امیدوار بودند این روند ادامه یابد، اما لیر این هفته را کاهشی آغاز کرد.

با توجه به افزایش نرخ بهره و سیاست های جدید ارزی دولت نوار صعود لیر در برابر دلار انتظار می رفت که ادامه داشته باشد، اما لیر در روزی که دلار در برابر بسیاری از ارزها روند نزولی به خود گرفت توانست باز هم در برابر دلار پیشروی کرده و هر دلار از ۶.۱۷۲۵ لیر در روز جمعه به ۶.۱۹ لیر در روز شنبه افزایش پیدا کند.

به گزارش آی آراقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، لیر ترکیه در طول هفته گذشته ۴ درصد ارزش خود در برابر دلار را بازیافته بود اما باز هم ۳۹ درصد پایین تر از ارزش خود در برابر دلار به نسبت سال ۲۰۱۷ قرار گرفته بود.

لیر ترکیه و حرکت نزولی در مقابل سایر ارزها

افزایش جنگ لفظی بین آنکارا و واشنگتن بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه به اتهام جاسوسی و نگرانی از دخالت دولت در سیاست های پولی بانک مرکزی ترکیه از علل مهم و اصلی کاهش ارزش لیر عنوان شده است.

برات آلبایراک وزیر خزانه داری ترکیه نیز روز پنج شنبه گذشته از برنامه میان مدت اقتصاد ترکیه رونمایی کرده و وعده داده بود که دولت مخارج خود را موثرتر و هدفمندتر انجام خواهد داد. بانک مرکزی ترکیه نیز با وجود مخالفت های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نرخ بهره را افزایش داد.

رئیس جمهور ترکیه روز جمعه، از تعلیق چند پروژه بزرگ دولتی به منظور حفاظت از ارزش لیر اطلاع داده بود اردوغان هم چنین از بانک مرکزی به دلیل افزایش نرخ بهره انتقاد کرده بود.

ارزش لیر ترکیه در مقابل سایر ارزها نیز هر یورو به ۷.۲۷ لیر، هر پوند به ۸.۱۸ لیر، هر فرانک به ۶.۴۷ لیر و هر لیر به ۱.۱ یوان رسید.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*