خانه » بازرگانی » عملکرد بورس در تجربه اخیر و مشکلات ایجاد شده برای اقتصاد در شرایط تحریمی
عملکرد بورس در تجربه اخیر و مشکلات ایجاد شده برای اقتصاد در شرایط تحریمی
عملکرد بورس در تجربه اخیر و مشکلات ایجاد شده برای اقتصاد در شرایط تحریمی

عملکرد بورس در تجربه اخیر و مشکلات ایجاد شده برای اقتصاد در شرایط تحریمی

میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس، بیان داشت: عملکرد بورس در تجربه اخیر نشان داد بورس در دست تولیدکنندگان واقعی نبوده و در شرایط تحریمی مشکلاتی برای کشور به وجود آورده که باید مدیریت شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصادآنلاین، جلال میرزایی در این باره ضمن اشاره به مشکلات تولیدکننده ها برای تامین مواد اولیه پتروشیمی، اضافه کرد: تولیدکننده هایی در بورس هستند که مواد خام و اولیه آنها توسط پتروشیمی ها تامین شده و پتروشیمی ها موظف شده اند که مواد اولیه خود را از طریق بورس به تولیدکنندگان بفروشند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: در این میان اتفاقی رخ داده مبنی بر اینکه برخی شرکت ها که تولیدکننده نبوده و فی مابین پتروشیمی ها و تولیدکنندگان واسطه شده مجوز گرفته و در بورس ورود کرده و مواد اولیه را با چند برابر قیمت به فروش می رسانند.

وی با بیان اینکه طی ۴ ماه گذشته پتروشیمی ها محصولات خود را دربورس کالا عرضه کرده و این مواد توسط واسطه ها خریداری شده است، ادامه داد: تولیدکننده ها برای تامین مواد اولیه دچار مشکل بوده و مجبور شده اند مواد اولیه را با چند برابر قیمت اصلی خریداری نمایند.

میرزایی همچنین با اشاره به این مورد که در این میان پتروشیمی ها مسئولیت قبول نمی کنند، نیز توضیح داد: پتروشیمی ها اظهار می کنند که محصولات خود را از طریق بورس واگذار می کنند و زمانی که وزارت صنعت به آنها فشار وارد میکند که چرا محصولات عرضه نمی شود می گویند که ما از طریق بورس عرضه کردیم و مشکل از عملکرد بورس می باشد.

عملکرد بورس خوب به نفع دلالان

وی همچنین تصریخ نمود: دلالان با توجه به افزایش قیمت به جای اینکه مواد اولیه را به تولیدکنندگان ارائه دهند بخشی از آن را به واسطه ها و دلالان دیگر برای صادرات می فروشند و با توجه به اینکه ارزش ریال کاهش یافته و ارزش دلار تقویت شده بخشی از مواد پتروشیمی توسط دلالان صادر شده و این وسط تولیدکنندگان داخلی در مضیقه قرار گرفته اند.

میرزایی در ادامه افزود: تولیدکنندگان به کمیسیون انرژی، وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت فشار وارد کردند و در نهایت جلساتی برای رفع آنها برگزار شد و در نهایت وزیر صنعت مداخله و پتروشیمی ها را موظف کرد که به صورت مستقیم نیاز تولیدکنندگان را تامین نمایند.

از طرفی در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان به واحدهای پتروشیمی معرفی شده اند تا نیاز خود را از این واحدها تحویل بگیرند، که عملکرد بورس در تجربه اخیر نشان می دهد که این محل در دست دلالان است نه تولیدکنندگان واقعی و در شرایط تحریمی و عرضه ارز خارجی مشکلاتی برای کشور به وجود آورده که باید مدیریت شود.

وی در انتها اظهار داشت: کارخانه ها مواد اولیه ندارند و نیاز واقعی آنها باید توسط وزارت صنعت جمع بندی شده و بدون واسطه و بدون معرفی بورس نیازهای آنها تامین شود یعنی نظارت ها باید شدت گرفته و پتروشیمی ها نیاز شرکت های تولیدی را تامین نمایند.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

بورس کالا برای معاملات پسته در بورس با ناملایماتی همراه بوده است

بورس کالا برای معاملات پسته در بورس با ناملایماتی همراه بوده است

طبق اظهارات مدیرعامل بورس کالای ایران،  بورس کالا برای معاملات پسته در بورس با ناملایماتی ...