خانه » بازرگانی » کاهش صادرات پسته در نتیجه کاهش تولید و افزایش قیمت آن
کاهش صادرات پسته در نتیجه کاهش تولید و افزایش قیمت آن
کاهش صادرات پسته در نتیجه کاهش تولید و افزایش قیمت آن

کاهش صادرات پسته در نتیجه کاهش تولید و افزایش قیمت آن

احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به کاهش ۶۰ درصدی تولید پسته در سال جاری اشاره نموده و افزود: امسال ایران جایگاه نخست صادرات پسته را از دست خواهد داد و به رتبه دوم صادرات این محصول تنزل پیدا می کند.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، محمدی اظهار داشت: متاسفانه در فروردین ماه سال جاری تغییرات اقلیمی خسارات سنگینی را به باغ های پسته وارد نموده به گونه ای که امسال با کاهش ۶۰ درصدی میزان تولید پسته مواجه هستیم.

وی همچنین با اشاره به تولید بیش از ۵۰ درصد پسته کشور در استان کرمان گفت: به دنبال تغییرات اقلیمی در ابتدای امسال، خسارت ۹۰ درصدی به باغ های پسته این استان وارد شده است و همین موضوع میزان تولید این محصول را کاملا تحت الشعاع قرار داده است.

صادرات پسته ایران در معرض خطر

انارکی محمدی در ادامه با بیان اینکه امسال، ایران در صادرات پسته به جایگاه دوم دنیا تنزل خواهد یافت، بیان نمود: کاهش میزان صادرات و قرار گرفتن در رتبه دوم صادرات پسته بعد از آمریکا به واسطه کاهش تولید پسته بوده و تحریم ها در آن اثر چندانی نداشته است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به این موضوع که ۹۵ درصد از پسته تولید داخل صادر می‌شود، افزون کرد: با توجه به شرایطی که در سال جاری ایجاد شده است، حفظ بازارهای صادراتی و زنجیره صادرات بسیار مهم بوده و با کوچک ترین خطا، آمریکا بازارهای ایران را تصاحب خواهد کرد که خسارات و لطمات این موضوع تا سال ها برای ما باقی خواهد ماند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بخشی از افزایش قیمت پسته را ناشی از کاهش تولید دانسته و بیان داشت: طی چند ماه اخیر، شرایط اقتصادی موجب افزایش قیمت اغلب اقلام و کالاها شده که پسته هم از این موضوع مستثنی نمی باشد؛ ضمن اینکه کاهش میزان تولید هم بر این رشد قیمت تاثیر داشته است.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*