خانه » سایر » ایجاد سالانه یک میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی و مبارزه با تحریم‌ها
ایجاد سالانه یک میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی و مبارزه با تحریم‌ها
ایجاد سالانه یک میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی و مبارزه با تحریم‌ها

ایجاد سالانه یک میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی و مبارزه با تحریم‌ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر وجود ۳میلیون و ۲۰۰هزار بیکار در کشور از ایجاد سالانه یک میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی و همچنین تدوین برنامه جامع برای مقابله با تحریم ها اطلاع داد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، محمدباقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم نامه وزارت کار با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان نمود: در برنامه ۵ساله ششم پیش بینی شده است که به طور متوسط سالانه بین ۷۰۰ تا۷۵۰هزار نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند.

وی همچنین در ادامه افزون کرد: این امر درحالیست که حدود ۳میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیکار در کشور داریم و برای جبران آن علاوه بر آن ۷۰۰هزار نفر نیروی کار جدید، باید حدود ۳۰۰هزار نفر از بیکاران گذشته را نیز وارد چرخه اشتغال نماییم که در مجموع حدود ۱میلیون و ۳۰۰هزار شغل خواهد بود.

نوبخت اظهار داشت: بر اساس تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ برای ایجاد ۱میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی در ۱۴برنامه ۳۰۰۰هزار میلیارد تومان از ردیف ویژه بودجه، ۲۰درصد از محل اعتبارات عمرانی، ۱۵هزارمیلیارتومان از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰هزارمیلیارد تومان نیز از منابع بانکی تخصیص داده خواهد شد.

وی همچنین توضیح داد: در بهار امسال حدود ۷۱۱هزار نفر شاغل جدید و ۴۶هزار نفر نیز از بیکاران گذشته وارد بازار کار شدند که البته این عدد در مقابل ۳میلیون بیکاری که وجود دارد بسیار عدد ناچیزی است.

اختصاص بودجه ویژه برای ایجاد فرصت شغلی

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح نمود: برنامه جامعی برای مقابله با تحریم های آمریکا از تیرماه سال جاری آماده شده است که در قالب ۱۲ برنامه و ۵ بسته جبرانی و حمایتی از بخش تولید به زودی اجرا خواهد شد.

نوبخت همچنین بیان داشت: با مجوز شورای هماهنگی سران قوا و تایید مقام معظم رهبری ۱میلیارد دلار ویژه برای حفظ اشتغال موجود و ایجاد شغل های جدید در راستای تبصره ۱۸بودجه امسال تخصیص یابد.

وی در ادامه اظهار داشت: اجرای برنامه ها بر عهده سایر دستگاه های اجرایی می باشد و سازمان برنامه تنها وظیفه ارائه برنامه ها و نظارت براجرای آن‌ها را عهده دار است.

محمدباقر نوبخت همچنین در جمع خبرنگاران با تاکید بر این نکته که کشور در حال حاضر در یک شرایط حاد اقتصادی است که حجم بالای نقدینگی یکی از مشکلات اساسی آن به شمار می رود، افزون کرد: سیاست های ما باید در جهت کنترل این نقدینگی و تلاش برای تناسب عرضه و تقاضا باشد.

وی در خصوص کنترل بازار ارز نیز بیان داشت: مسئولیت این‌کار بر عهده بانک مرکزی است اما ما نمی توانیم دست رو دست بگذاریم تا بانک مرکزی اوضاع را سامان دهد و نمی توان انکار کرد که تحریم ها لطمه هایی به بخش صنعت و حتی کشاورزی ما خواهد زد.

نوبخت همچنین در این خصوص توضیح داد: البته ما در این راه به آنها کمک خواهیم کرد، اما برای اداره وضع موجود و مقابله با تحریم ها ۱۲برنامه در دست داریم که یکی از آن‌ها در خصوص بازار ارز می باشد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

لزوم استفاده مدیران استانی از بخش خصوصی برای مدیریت بحران

لزوم استفاده مدیران استانی از بخش خصوصی برای مدیریت بحران

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: به مدیران استان‌ها اعلام می‌کنم که از ...