خانه » خودرو و حمل و نقل » قیمت خودرو بر سر دو راهی افزایش یا ثابت ماندن طی ماه‌های آتی
قیمت خودرو بر سر دو راهی افزایش یا ثابت ماندن طی ماه‌های آتی
قیمت خودرو بر سر دو راهی افزایش یا ثابت ماندن طی ماه‌های آتی

قیمت خودرو بر سر دو راهی افزایش یا ثابت ماندن طی ماه‌های آتی

حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به پیشنهاد خودروسازان برای افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو اشاره نموده و افزود: این میزان افزایش قیمت منطقی نیست، زیرا موجب افزایش مجدد نرخ ها در بازار می شود.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از اقتصاد آنلاین، وی اظهار داشت: هرگونه افزایش قیمت رسمی خودرو موجب رشد بیشتر نرخ ها در بازار می شود. در جلساتی که اخیرا خودروسازان با کمیسیون صنایع مجلس داشته اند، پیشنهاداتی را در خصوص افزایش قیمت ها مطرح کرده اند، اما نمی توانیم قیمت کارخانه را بالا ببریم و توقع داشته باشیم که نرخ ها در بازار ثابت بماند.

زرآبادی همچنین بیان داشت: در حال حاضر اختلاف قیمت کارخانه نسبت به بازار زیاد می باشد به گونه ای که مثلا کارخانه پراید را ۲۲ میلیون تومان به فروش می رساند، اما نرخ این خودرو در بازار ۴۰ میلیون تومان می باشد و اگر قرار باشد ۱۷ درصد افزایش قیمت داشته باشیم، قیمت پراید فروش کارخانه حدود ۲۶ میلیون تومان می شود و قیمت بازار به حدود ۴۷ میلیون تومان نیز می تواند برسد.

وی در ادامه تصریح نمود: این افزایش قیمت کارخانه نمی تواند نرخ بازار را کنترل کند و این موضوع که اقتصاد آزاد و بازار تعیین کننده قیمت ها باشد، مربوط به زمانی است که زیرساخت ها درست باشد و بستر درستی وجود داشته باشد، اما در کشور ما که با وجود کنترل، باز هم این میزان رانت وجود دارد و افزایش قیمت های آنچنانی اتفاق افتاده است، نمی توان تعیین نرخ ها را به بازار و اقتصاد آزاد سپرد زیرا در این صورت اصلا قیمت ها قابل کنترل نخواهد بود.

قیمت خودرو افزایش می یابد؟

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه گفت: با وجود رانتی که همیشه در بازار خودرو وجود دارد، بالا بردن قیمت کارخانه هیچ کمکی نمی تواند در پی داشته باشد.

زرآبادی همچنین اظهار داشت: در نهایت باید شورای رقابت در مورد افزایش قیمت خودرو و درصد آن تصمیم بگیرد، اگر شورای رقابت از گردونه قیمت گذاری خارج شود، مشکلات بیشتر می شود، مگر اینکه سیستم جایگزین برای شورای رقابت در نظر گرفته شود.

وی همچنین گفت: طرح احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو تا قبل از پایان سال هنوز به کمیسیون صنایع مجلس نیامده و تعدادی از نمایندگان پیگیر آن هستند.

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس ضمن بیان اینکه ممنوعیت واردات خودرو آثار منفی زیادی در بازار داشته است، تصریح نمود: برنامه های مربوط به ممنوع کردن واردات خودرو که تاکنون اجرا شده به دلیل اینکه کلی نگری نداشته، نتوانسته موفق شود و تبعات منفی اش بیشتر از آثار مثبت آن بوده است.

زرآبادی در انتها با اشاره به تصمیم کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر مسکوت ماندن شش ماهه طرح ساماندهی بازار خودرو تا اواخر آذرماه نیز افزود: بحث ساماندهی بازار خودرو مباحثی را در مورد واردات خودرو دارد که البته مقرر است شش ماه یعنی تا پایان آذرماه مسکوت بماند، اما تعدادی از نمایندگان پیگیر آن بوده و پس از تعطیلات مجلس و در مهر ماه در دستور کار کمیسیون صنایع قرار خواهد گرفت تا از مسکوت ماندن خارج شود. به این ترتیب ممکن است ممنوعیت واردات خودرو تا قبل از پایان سال لغو شود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

سرکوب قیمتی خودرو تیشه به ریشه مهمترین صنعت اشتغالزای داخلی

سرکوب قیمتی خودرو تیشه به ریشه مهمترین صنعت اشتغالزای داخلی

کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو اظهار داشت: شورای رقابت و دیگر دستگاه های مسئول دولتی ...