خانه » اخبار جهان » کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه
کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه
کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه

کاهش واردات نفت چین و تاثیر آن بر صادرات نفت خاورمیانه

تنش تجاری میان چین و آمریکا موجب نگرانی تولیدکنندگان نفت خاورمیانه که انتظار دارند این اختلاف به واردات نفت چین لطمه بزند و ارزش دلار را بالا ببرد، شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، علیرغم این شرایط تنش تجاری تنها علت نگرانی تولیدکنندگان نفت خاورمیانه درباره تقاضای نفت چین به شمار نمی رود.

شیخ محمد بن خلیفه آل خلیفه، وزیر نفت بحرین، هفته جاری در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی اظهار داشت: روشن است که مسئله تجارت اگر به همین روند ادامه پیدا کند، تاثیر منفی بر تقاضا برای نفت خواهد داشت.

محمد بن حمد الرومهی، وزیر نفت عمان نیز اظهار کرد این خطر وجود دارد که تقاضا آسیب ببیند. مردم اغلب به بخش عرضه دقت می کنند و منتظر هستند ببینند اگر عرضه ایران متوقف شود چه اتفاقی روی خواهد داد اما اگر مصرف و واردات نفت چین کاهش یابد، چه اتفاقی روی می‌دهد؟

آنچه که تولیدکنندگان خاورمیانه ممکن است دوست نداشته باشند بیان نمایند ممکن است اتفاق افتاده باشد. پکن از اوایل سال میلادی سیستم اظهارنامه مالیاتی جدیدی را برای پالایشگاه های مستقل معرفی کرد تا جمع آوری مالیات و نظارت بر مبادلات را بهبود دهد. این مسئله بر حاشیه سود پالایشگاه های مستقل تاثیر گذاشته و نرخ واردات آنها را تحت فشار قرار داد.

پالایشگاه های مستقل طی سه سال گذشته در رشد تقاضای نفت چین نقش اساسی داشتند و حدود یک پنجم از کل واردات نفت را بر اساس آمار به خود اختصاص دادند. با این حال اوضاع به دلیل اصلاح سیستم مالیاتی تغییر کرده است. پیش از این پالایشگاه‌های مستقل از تخفیف‌های مالیاتی دولت‌های محلی برخوردار بودند که هدف آنها تشویق اشتغالزایی در منطقه بود اما اکنون همه پول‌ها به صندوق دولت مرکزی می‌رود و هیچ تخفیف مالیاتی بیشتری وجود ندارد.

واردات نفت چین در مسیر کاهشی

به گفته تحلیلگر شرکت وود مک‌کنزی، رشد تقاضای نفت چین به دلیل رشد استفاده از انرژی های جایگزین و بهبود بهره وری سیستم حمل آهسته خواهد شد. سوشانت گوپتا، مدیر تحقیقات وود مک‌کنزی ماه گذشته به شبکه سی ان بی سی گفت: برق و گاز طبیعی، نفت را به عنوان منابع سوخت کنار خواهند زد و از سوی دیگر، رشد بهره وری در سیستم حمل و نقل بار چین، تقاضا برای دیزل را کاهش خواهد داد.

البته تقاضای کوتاه مدت نیز احتمالا از تحریم های ایران که انتظار می رود قیمت‌ها را بالاتر ببرد، متاثر خواهد شد. این در حالی است که چین قصد ندارد تسلیم خواست آمریکا شده و خرید نفت ایران را متوقف نماید.

اگر چه تولیدکنندگان خاورمیانه ای نگران هستند که جنگ تجاری پکن و واشنگتن به رشد اقتصادی و تقاضای چین برای نفت لطمه خواهد زد اما از سوی دیگر اگر پکن تصمیم دشاته باشد روی واردات نفت خام آمریکا تعرفه وضع کند، ممکن است به واردات بالاتر از خاورمیانه منجر شود.

در بلندمدت تولیدکنندگان خاورمیانه ای تمایل دارند به هند روی بیاورند که جای چین را به عنوان دومین واردکننده بزرگ نفت جهان خواهد گرفت. طبقه متوسط هند رو به رشد است و بنابراین فروش خودرو در این کشور نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وود مک کنزی انتظار دارد تقاضای هند برای نفت در فاصله سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۳۳ یک سوم از افزایش تقاضای جهانی برای نفت در مدت مذکور باشد. بنابراین حتی با وجود کندی رشد تقاضای چین، جایی برای نفت خاورمیانه وجود خواهد داشت.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

واردات نفت از ایران توسط کشورهای دارای معافیت چگونه است؟

واردات نفت از ایران توسط کشورهای دارای معافیت چگونه است؟

مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر تداوم فشارهای واشنگتن بر تهران ...