خانه » بازرگانی » بازار آزاد ارز سه درصدی در روزهای پر التهاب خو به سر می برد
بازار آزاد ارز سه درصدی در روزهای پر التهاب خو به سر می برد
بازار آزاد ارز سه درصدی در روزهای پر التهاب خو به سر می برد

بازار آزاد ارز سه درصدی در روزهای پر التهاب خو به سر می برد

بازار آزاد ارز که سیاست گذار ارزی می گوید فقط سه درصد معاملات در آن انجام می شود، ‌اکنون به حدی ملتهب پیش رفته و قیمت ها بی منطق در حال رشد است که ظاهرا بانک مرکزی این بازار سه درصدی را رها کرده و سری به آن نمی‌زند.

 به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، امروز التهابات بازار آزاد ارز به اوج خود نسبت به حدود دو هفته گذشته رسید و قیمت ها لحظه به لحظه رشد کرد. دلار از ۱۴ هزار تومان و یورو از ۱۶ هزار تومان عبور کرده است.

این اتفاق در حالی افتاد که قیمت ها در اول هفته جاری برای دلار کمتر از ۱۱ هزار و یورو زیر ۱۲ هزار تومان بود. بازار ارز شلوغ و پر رفت و آمد شده و تقاضا برای خرید افزایش یافته است. بررسی های میدانی و اظهارات صرافان از این حکایت دارد که با توجه به نوسان تند قیمت ها صرافان و دلالان هم از فروش دست کشیده اند و تقریبا فروشنده ای در بازار نیست.

ولی در مقابل با وجود رشد قیمت ها، تقاضا برای خرید زیاد است و متقاضیان که انتظار گرانی بیشتر ارز را دارند می خواهند با هر قیمتی خرید کنند.

صرافی‌ها اظهار می کنند پیش بینی دقیقی از روال بازار وجود ندارد و هیچ منطقی در کار نیست، اما بعید هم نیست که بعد از این التهابات در چند روز آینده کمی بازار آرام و نرخ ها تعدیل شود حتی برای مدتی کوتاه. فعالان بازار نیز دلیل شرایط موجود را سیگنال های منفی اخیر برای بازار و بخصوص عدم عرضه و تامین نیاز موجود در بازار اعلام می کنند.

بازار آزاد ارز رها شده است

اخیرا همتی رئیس کل بانک مرکزی، اعلام کرد که ۹۷ درصد معاملات در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) و سه درصد باقی مانده در بازار آزاد ارز و در صرافی ها اتفاق می افتد. این در حالی است که در حدود ۲۵ روز گذشته از اجرایی شدن بسته جدید ارزی حدود ۱.۷ میلیارد دلار در این بازار عرضه شده است.

در این بازار با توجه به عرضه بالای ارز در حال حاضر قیمت یورو تا ۹۲۰۰ تومان و دلار تا ۱۰ هزار تومان است. که در این حالت نمی توان انتظار داشت در بازار آزاد با حجم بالای تقاضای موجود و عرضه بسیار محدود نرخ ها پایین باشد.

در حال حاضر به غیر از ارز مورد نیاز واردات کالا که در نیما صورت می پذیرد، تمام تقاضای ارز به ویژه ارزهای خدماتی باید از طریق صرافی ها تامین شود؛ اما آنچه در مدت اخیر در بازار آزاد مشاهده شد این بود که تعداد محدودی صراف به عرضه ارز خدماتی وارد شده اند و آن را هم قیمت بازار آزاد فروختند.

کارشناسان بازار ارز می گویند چگونه می توان حجم بالای تقاضا در بازار را رها کرده، عرضه ای برای آن نداشت و در نهایت منتظر تعادلی شدن قیمت ها بود. این در حالی است که تقاضای ارزهای خدماتی از جمله مسافران در زمان پیش رو و با توجه به تقاضای ارز اربعین و همچنین سفرهای ثانویه به طور حتم افزایش خواهد یافت و اگر تدبیری برای این بازار اندیشیده نشود، شرایط مناسبی پیش رو نخواهد بود.

کد تخفیف

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

نوسانات قیمت ارز از مشکلات اخیر واحدهای تولیدی در کشور

نوسانات قیمت ارز از مشکلات اخیر واحدهای تولیدی در کشور

محمدباقر نوبخت ضمن عذرخواهی از مردم و تولیدکنندگان بابت نوسان قیمت ها اظهار داشت: ما ...