خانه » اخبار جهان » احتمال عدم افزایش قیمت گریدهای نفتی سبک عربستان سعودی
احتمال عدم افزایش قیمت گریدهای نفتی سبک عربستان سعودی
احتمال عدم افزایش قیمت گریدهای نفتی سبک عربستان سعودی

احتمال عدم افزایش قیمت گریدهای نفتی سبک عربستان سعودی

پیش بینی می شود عربستان سعودی قیمت گریدهای نفتی سبک خود برای آسیا را در اکتبر نسبت به ماه پیش از آن، به دلیل رقابتی نگه داشتن نفت خود در برابر صادرکنندگان دیگر تغییر ندهد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، عربستان قیمت گرید عرب لایت و عرب اکسترا لایت خود برای خریداران آسیا را طی دو ماه گذشته در مواجهه با رقابت فزاینده سایر صادرکنندگان نفت خاورمیانه ای، کاهش داده است.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای جبران کاهش تولید ونزوئلا و لیبی و در آستانه اجرای تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، از ماه ژوئن تولید خود را افزایش داده اند.

افزایش عرضه از سوی صادرکنندگان نفت خاورمیانه ای و همچنین روسیه توانسته است بازارهای آسیا را به خصوص در بخش گریدهای سبک به خوبی تامین نماید.

نیمی از شش تحلیلگری که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، انتظار دارند قیمت فروش رسمی گرید عرب لایت برای اکتبر به میزان ۵ تا ۳۰ سنت نسبت به ماه پیش افزایش یابد در حالی که نیمی دیگر کاهش قیمت به میزان ۳۰ سنت را پیش بینی می نمایند.

همه بجز یک نفر بر این نظرند که عربستان سعودی قیمت فروش رسمی گرید عرب هوی را در اکتبر کاهش دهد اما نظرات مختلفی درباره قیمت گرید نفتی عرب مدیوم وجود داشت.

عدم تغییر قیمت گریدهای نفتی سبک

به گفته منابع بازرگانی، تقاضای آسیا برای گریدهای مدیوم ترش ماه گذشته که کره جنوبی و ژاپن واردات نفت ایران را کاهش دادند، بالا بود. شرکت آرامکوی عربستان قیمت گریدهای نفتی را بر مبنای نظرات مشتریان و پس از محاسبه تغییرات در ارزش نفت خود طی یک ماه گذشته بر مبنای بازده و قیمت محصول تعیین می کند.

بر اساس گزارش شرکت خدمات مالی الرجهی، احتمال می رود عربستان سعودی امسال ۱۶۱ میلیارد دلار درآمد از فروش نفت داشته باشد. این شرکت به بهبود رشد اقتصادی عربستان بدنبال قیمت بالاتر نفت اشاره و  پیش بینی کرد رشد درآمدهای غیرنفتی نیز به کاهش کسری مالی دولت کمک خواهد کرد.

عربستان سعودی در نیمه اول امسال شاهد رشد قابل توجه درآمدهای نفتی و غیرنفتی به ترتیب به میزان ۴۰ و ۴۹ درصد بوده است.

عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک در ژوئن برای آغاز افزایش تولید به منظور تثبیت قیمت نفت توافق کردند. طبق آمار منابع ثانویه، با وجود تعهد برای افزایش تولید نفت خام، عربستان تولید نفت خود در ژوییه را به میزان ۵۲ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز کاهش داد و به ۱۰.۳۸۷ میلیون بشکه در روز رساند. اما این کشور در اوت ۱۰.۴۲۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که حدود ۱۳۶ هزار بشکه در روز بالاتر از نرخ تولید در ژوییه بوده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

روند افزایش قیمت های جهانی نفت با کاهش ناگهانی روبرو شد

روند افزایش قیمت های جهانی نفت با کاهش ناگهانی روبرو شد

قیمت جهانی نفت پس از انتشار توییت ترامپ و ابراز نارضایتی وی از روند افزایش ...