خانه » اخبار جهان » دور دوم تعرفه های آمریکا و احتمال طرح شکایت جدید توسط دولت چین
دور دوم تعرفه های آمریکا و احتمال طرح شکایت جدید توسط دولت چین
دور دوم تعرفه های آمریکا و احتمال طرح شکایت جدید توسط دولت چین

دور دوم تعرفه های آمریکا و احتمال طرح شکایت جدید توسط دولت چین

چین اطلاع داده است که قصد طرح شکایت جدید علیه دور دوم تعرفه های آمریکا بر روی کالاهای چینی در سازمان تجارت جهانی (WTO) را دارد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، این تهدید بدنبال اجرای دور دوم تعرفه های آمریکا روی واردات ۱۶ میلیارد دلار کالاهای چینی مطرح شده است.

دور دوم تعرفه های آمریکا با تعرفه ۲۵ درصدی از روز جاری روی واردات کالاهای چینی شامل موتورسیکلت و آنتن اجراخواهد شد. نگرانی هایی نیز از بابت آسیب دیدن شرکت ها و مصرف کنندگان از این تعرفه ها وجود دارد.

وزارت بازرگانی چین در پی آنکه واشنگتن تعرفه های جدید را بر کالاهای چینی وضع کرد، نسبت به اقدام متقابل هشدار داد و اعلام نمود که آمریکا به شکل آشکار مقررات سازمان تجارت جهانی را نقض کرده است. چین نخستین شکایت خود علیه آمریکا را در ماه ژوییه در سازمان تجارت جهانی تنظیم کرده بود.

چین نیز در اقدام مشابه روز پنج شنبه تعرفه های تلافی جویانه روی کالاهای آمریکایی وضع کرد. این تعرفه ها شامل کالاهایی مانند زغال سنگ، تجهیزات پزشکی، خودروی سواری و اتوبوس می شود.

دور دوم تعرفه های آمریکا و عواقب آن

در مجموع وارداتی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار از هر دو طرف در دور دوم مشمول تعرفه شده اند. تعرفه های تلافی جویانه همزمان با مذاکراتی در سطح پایین میان مقامات چینی و آمریکایی در واشنگتن در حال اعمال می باشند.

بسیاری از شرکت‌ها هشدار داده اند که تعرفه های دور دوم به کسب و کار آنها صدمه خواهد زد و آنها قادر نخواهند بود بدون افزایش قیمت ها برای مصرف کنندگان آمریکایی، یک افزایش مالیات دیگر را تحمل نیز کنند.

اقتصاددانان بر این باورند که در حقیقت برخی از کشورهای منطقه آسیا اقیانوسیه ممکن است شاهد کاهش رشد اقتصادی باشند. اگر جنگ تجاری آمریکا و چین ادامه پیدا کند دورنمای رشد اقتصادی آسیا تیره خواهد شد.

آمریکا تهدید کرده است که در دور سوم، روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد کرد و چین نیز تهدید کرده روی ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی تعرفه اعمال خواهد کرد.

برای پکن تهدید آمریکا دشوار خواهد بود زیرا تولیدکنندگان چینی محصولات بیشتری را نسبت به کالاهایی که آمریکایی ها به چین می فروشند، صادر می‌کنند.

کد تخفیف

۳ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

چین بزرگترین صادرکننده کالا به ایران در سال گذشته بوده است

چین بزرگترین صادرکننده کالا به ایران در سال گذشته بوده است

آمار گمرک ایران از تجارت خارجی نشان دهنده آن است که طی سال گذشته کشور ...