خانه » بازرگانی » ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران رشد داشته است
ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران رشد داشته است
ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران رشد داشته است

ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران رشد داشته است

طی ۴ ماه نخست امسال ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران به رقم سه میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار رسیده که با درنظر گرفتن هدف ۱۰ میلیارد دلاری پایان سال، بیش از ۳۷ درصد برنامه محقق شده است.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایرنا، از جداول آماری منتشر شده گمرک، مجموع وزن صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی ایران در مدت یاد شده به ۲۰ میلیون و ۹۱۷ هزار تن رسیده است.

کشورهایی مانند عراق، چین و امارات متحده عربی با واردات ۴۰ درصد این محصولات، شرکای اصلی ایران در چهارماه ابتدایی امسال به شمار می روند.

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت نیز ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی در سال ۱۳۹۶ را ۹ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

در چهار ماهه نخست امسال کشورهای عراق، چین و امارات متحده عربی بیش از ۹٫۹ میلیون تن کالای ایرانی به ارزش افزون بر ۱٫۴ میلیارد دلار را وارد کرده اند که عراق با سهم ۱۴٫۳ درصد از ارزش صادرات کشورمان در جایگاه نخست، چین با ۱۳٫۱ درصد و امارات با ۱۲٫۸ درصد به ترتیب رتبه های دو و سوم ثبت شدند.

دستیابی به ارزش صادراتی ۱۰ میلیارد دلاری در پایان امسال نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۵۱ درصدی را محقق خواهد ساخت و در مقایسه با سال گذشته، حداقل افزایش ۱۱ درصدی پیش بینی می شود.

صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی در برنامه توسعه

لازم به ذکر است براساس برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است صادرات کالا غیرنفتی و خدمات (بدون میعانات گازی) در سال ۱۴۰۰ به رقم ۱۱۲ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار برسد.

عملکرد صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی در چهارماه امسال نشان دهنده ان است که در بین کشورهای اروپایی ایتالیا با جذب افزون بر ۴۸۵ هزار تن به ارزش ۲۰۱ میلیون دلار از کالاهای صادراتی ایران، سهم ۵٫۳ درصدی را به خود اختصاص داد و درجایگاه هفتم قرار گرفت.

همچنین هلند در این مدت با واردات بیش از ۳۰ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۲۷٫۹ میلیون دلار، کمتر از یک درصد از محصولات این بخش را جذب کرد و در بین واردکنندگان رتبه بیستم را در اختیار گرفت.

کشورهای افغانستان، تایلند، ترکیه، عمان، مصر، هند، تایوان، اندونزی، مالزی، کویت، پاکستان، سوریه، کره جنوبی، قطر و ترکمنستان از دیگر بازارهای هدف صادراتی ایران در چهارماهه نخست امسال در زمینه محصولات معدن وصنایع معدنی بودند.

همچنین بر اساس اعلام  گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات غیر نفتی براساس آمار چهار ماهه تجارت خارجی ۱۴ درصد رشد داشته و حجم تجارت خارجی از رقم ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.

دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت را ۱۵ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار اعلام کرده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان ۱۴٫۶ درصد افزایش را نشان می دهد.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*