خانه » خودرو و حمل و نقل » خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند
خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند
خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند

خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: همه قطعات خودرو مشمول استاندارد اجباری نمی باشند و طبق مصوبه شورای سیاستگذاری خودرو، خودروسازان مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند و هیچ یک از استانداردهای ۸۵ گانه خودرو حذف نمی شود.

به گزارش آی ر اقتصاد به نقل از ایسنا، پیروزبخت همچنین در نشست خبری که امروز در محل ساختمان سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد، بر استاندارد اجباری قطعات خودرو تاکید نموده و بیان نمود: در جلسه شورای سیاست گذاری خودرو مصوب شده است که خودروسازان مسئول بازرسی استاندارد قطعات خودرو هستند و باید قطعاتی مورد استفاده آنها، استاندارد باشد.

این مصوبه قطعاتی که داخلی بوده و علامت استاندارد دارند و نیز قطعاتی است که وارداتی بوده و از علامت استاندارد برخوردار نیستند را شامل می شود.

وی همچنین در ادامه تصریح نمود: بر اساس استانداردهای تایید نوع کل خودرو مورد ارزیابی قرار می گیرد اما تک تک قطعات توسط سازمان ملی استاندارد ارزیابی نمی شود و اگر خودروسازان شکایتی در خصوص برخی قطعات دارند می توانند آن را به سازمان ملی استاندارد اعلام نمایند و هیچ مشکلی در زمینه بررسی در این راستا وجود ندارد ولی در نهایت خودروساز مکلف به بازرسی استاندارد قطعات خودرو است.

استاندارد قطعات خودرو حذف می شود؟

پیروزبخت همچنین بیان داشت: هیچ یک از استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی حذف نخواهد شد اما ممکن است که در مورد رعایت برخی استاندارد زمان مورد نظر تمدید شده و جهت اجرا توسط خودروساز افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه افزود: تا زمانی که کار نهایی نشده و به تصمیم قاطع نرسیم، اسم خودرویی اعلام نخواهد شد و از ابتدای دی ماه آخرین مرحله از اجرای استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی شروع خواهد شد. بر اساس گزارش‌های واصله شاهد آن هستیم که خودروسازان در حال وفق دادن محصولات خود با استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی می باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که به چه علت اسامی ۴۲ موتورسیکلتی که خط تولید آنها از ابتدای تیرماه سال جاری به دلیل عدم رعایت استانداردهای ۲۵گانه مربوطه اعلام نشده است، گفت: موتورسیکلت های مربوطه مشخص شده‌اند و انواع و مدل آنها بعدا اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگر درباره کاهش نظارت سازمان ملی استاندارد در بنزین و نازل‌های سوخت نیز اظهار داشت: نظارت بر بنزین کاهش نیافته است اما سازمان محیط زیست متولی اصلی است و سازمان ملی استاندارد با کمک وزارت نفت کمک ها و کنترل های لازم را انجام می دهد.

در مورد نازل های سوخت در تهران و شهرهای دیگر کنترل های لازم را انجام می دهیم؛ در ماه های اخیر شکایت کمتری به دست ما رسیده است و به صورت سرزده نیز بازرسی ها صورت می گیرد اما موردی دیده نشده است. در عین حال بر برخی نارضایتی های مردم واقف هستیم و می دانیم در فضای مجازی گله هایی در این رابطه مطرح شده است.

کد تخفیف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

x

بررسی بیشتر

وضعیت خودروی کشور با توجه به شرایط موجود مه آلود به نظر می رسد

وضعیت خودروی کشور با توجه به شرایط موجود مه آلود به نظر می رسد

وضعیت خودروی کشور از نظر دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، ...