خانه » اخبار جهان » آینده شرکت های سوئیسی دارای روابط تجاری و اقتصادی با ایران
آینده شرکت های سوئیسی دارای روابط تجاری و اقتصادی با ایران
آینده شرکت های سوئیسی دارای روابط تجاری و اقتصادی با ایران

آینده شرکت های سوئیسی دارای روابط تجاری و اقتصادی با ایران

وزارت امور اقتصادی سوئیس اطلاع داد شرایط نسبت به قبل تغییری نکرده و به شرکت های سوئیسی دارای روابط تجاری و اقتصادی با ایران، مشاوره های لازم داده خواهد شد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، دور جدید تحریم ها سه ماه پس از اعلام خبر دونالد  ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج این کشور از توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسیده بود، دوباره وضع گردید.

وزارت امور اقتصادی سوئیس نیز در این باره اعلام کرد دولت این کشور به تلاش خود برای در امان ماندن شرکت های سوئیسی از پیامدهای منفی این محدودیت ها و تحریم ها ادامه خواهد داد اما انتظار زیادی ندارد که موضع گیری‌های این کشور بتواند باعث تغییر در سیاست های آمریکا گردد.

شرکت های سوئیسی و تحریم ایران

گروه صنایع سوئیس من که ائتلافی از تولیدکنندگان صنایع الکتریکی و مکانیکی سوئیس می باشد اعلام کرد انتظار ندارد روابط تجاری بین ایران و سوئیس زیاد تحت تاثیر قرار گیرد. سال گذشته سوئیس ۵۳۴ میلیون دلار صادرات به ایران داشته است که تقریبا ۶۰ درصد مبادلات این دو کشور در دوران اوج خود یعنی در سال ۲۰۰۷ می باشد.

روز گذشته نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی اعلام کردند طرف های باقی مانده در برجام متعهد می شوند به همکاری با یکدیگر بر سر نگهداری و ایجاد کانال های مالی کارآمد با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز این کشور ادامه دهند.

همچنین بر اساس این بیانیه این اتحادیه به همکاری با کشورهای دیگر که متمایل به حفظ برجام و روابط اقتصادی با ایران هستند، ادامه خواهد داد.

صادرات ایران به سوئیس در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۹٫۹ میلیون دلار بوده است که این مقدار در سال ۹۳ به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار تنزل پیدا کرده است و در ۹ ماهه نخست سال ۹۴ ایران شش میلیون و ۶۰۰ هزار دلار کالا به سوئیس صادرات داشته است.

این در حالی است که واردات ایران از سوئیس که در سال ۱۳۸۵ معادل دو میلیارد و ۲۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده، در سال ۹۳ با تغییراتی اندک به دو میلیارد و ۴۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده است.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*