خانه » اخبار جهان » ادامه ریزش بازارهای بورس چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا
ادامه ریزش بازارهای بورس چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا
ادامه ریزش بازارهای بورس چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا

ادامه ریزش بازارهای بورس چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا

ریزش بازارهای بورس چین به دلیل جنگ تجاری با آمریکا همچنان ادامه داشته و این کشور جایگاه خود در دومین بازار بزرگ سرمایه جهان را به ژاپن واگذار کرد.

به گزارش آی آر اقتصاد به نقل از ایسنا، تا پایان معاملات هفته گذشته ارزش بورس های چین به ۶.۰۹ تریلیون دلار کاهش یافته است و در ادامه این جنگ تجاری این کشور جایگاه دومی خود در بازارهای سرمایه دنیا را به ژاپن با بورس ۶.۱۶ تریلیون دلاری واگذار کرد. در حال حاضر آمریکا بزرگ ترین بورس جهان را در اختیار دارد.

در نوامبر سال  ۲۰۱۴ بورس چین موفق شده بود همتای ژاپنی خود را پشت سر بگذارد و مقام دومی را تصاحب نماید. بورس آمریکا تا پایان معاملات هفتگی با ۳۱ تریلیون دلار ارزش با فاصله زیادی از رقبای خود در جایگاه با ارزش ترین بورس جهان را همچنان از آن خود نموده است.

ریزش بازارهای بورس چین و شاخص های این بازار پس از جنگ تجاری بین  چین و آمریکا شروع شده و به دلیل اینکه اقتصاد این کشور وابستگی زیادی به صادرات دارد، تحت تاثیر قرار داده است. بر این اساس شاخص شانگهای کامپوزیت چین از ابتدای امسال تاکنون ۱۷ درصد کاهش ارزش را تجربه نموده و ۲۷ درصد پایین تر از قله خود که ۵۲ هفته پیش به ثبت رساند قرار دارد.

ریزش بازارهای بورس چین ادامه دارد

این در حالی است که بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، هرچند که تمامی کشورهای جهان از این منازعات آسیب خواهند دید اما احتمالا خود آمریکا یکی از قربانیان اصلی این سیاست ها و جنگ تجاری خواهد بود زیرا اکثر کشورهای جهان دست به اعمال مالیات های بیشتر بر صادرات آمریکایی خواهند زد و این باعث افزایش احتمال نوسان در اقتصاد آمریکا خواهد بود.

بازار بورس اوراق بهادار برای مردم چین یکی از کانال های مهم سرمایه گذاری به شمار می رود. بورس شانگهای و شن جن دو بورس عمده در بازار خرید و فروش سهام در کشور چین هستند. تا پایان سال ۲۰۰۳، شمار شرکت‌ژ های سهامی در بازار اوراق بهادار از ۱۲۲۴ در پایان سال ۲۰۰۲ به ۱۲۸۷ افزایش یافته و ارزش کل بازاری آن به ۴۲۵۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یوان رسید که در مقایسه با پایان سال ۲۰۰۲، ۱۱ در صد افزیاش یافته بود.

کد تخفیف

۱ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*